Wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie

Dodano: czwartek, 05 stycznia 2012 15:30

Już za kilka lat w Polsce powinny powstawać budynki o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię. W zrealizowaniu tego zapisu znowelizowanej Dyrektywy 2010/31/UE pomoże ustawa o efektywności energetycznej, która weszła w życie 15 kwietnia 2011 r.

Wymieniona ustawa zakłada zaoszczędzenie 9% energii do 2016 r. Aby osiągnąć standardy energetyczne wynikające z prawa europejskiego należy coraz intensywniej wdrażać rozwiązania wykorzystujące alternatywne źródła energii. Z uwagi na wzrastające wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej budynków, świadomi inwestorzy już teraz myślą o ich, rosnącej w przyszłości, wartości rynkowej.

Postanowienia Dyrektywy 2010/31/UE na lata 2019-2021 narzucają standard 30-50 kWh/m²rok. W polskim budownictwie będzie to oznaczało ogromny skok generacyjny i technologiczny. Większość budynków wymaga wymiany starych i nieszczelnych okien oraz drzwi, a także zmodernizowania fasad.

Wykonanie termomodernizacji polegającej na wymianie okien i ociepleniu ścian spowoduje zmniejszenie energochłonności budynków o około 50%. Jednak w przypadku niektórych z nich może być to nadal niewystarczające.

Wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie przez zastosowanie wysokosprawnych instalacji solarnych jest kierunkiem nieodwracalnym. W perspektywie 20 lat ceny tradycyjnych nośników energii wzrosną nawet kilkakrotnie.

Rozwijany przez firmę Schüco program Energy3, którego centralnym elementem są wysoko termoizolowane i ultraciepłe konstrukcje fasadowe, drzwiowe i okienne pozwala już dziś realizować zrównoważone budynki. Zaawansowane powłoki przyszłości ze zintegrowaną fotowoltaiką i solarotermią umożliwiają efektywne wytwarzanie darmowej energii elektrycznej i cieplnej z promieniowania słonecznego, łączą funkcje wentylacji, schładzania i ogrzewania budynku, a przy tym dają opcję inteligentnego zarządzania energią w ramach obiektu.

W programie Energy3 powłoka budynku pełni rolę autonomicznego generatora energii. Światło słoneczne jest zamieniane w energię elektryczną, co pozwala na częściowe uniezależnienie od sieci energetycznej. Ideę wykorzystania energii słonecznej w budownictwie obrazuje najpełniej najnowszy system fasadowy Schüco 2°. Jego cechą charakterystyczną jest zdolność do samodzielnej adaptacji do warunków atmosferycznych.

Efekt ten uzyskano dzięki systemowi dwóch adaptacyjnych powłok, przesuwanych do dowolnego położenia. Warstwy pełnią różne funkcje, zależnie od otoczenia i potrzeb. Podczas zimnych nocy dodatkowa, nieprzezierna ciepła powłoka jest nasuwana na ruchome przeszklenia zwiększając termoizolacyjność. W słoneczne dni warstwa z wbudowanymi modułami fotowoltaicznymi, będzie pełniła funkcję ochrony przeciwsłonecznej i generatora energii. Elementem podstawowym systemu Schüco 2° jest termoaktywna ściana z systemem wentylacji z odzyskiem ciepła.

Przekrój okna Schüco AWS 90.SI+Racjonalne wykorzystanie energii w budownictwie to także jej oszczędzanie. Sześcio i ośmiokomorowe systemy okienno-drzwiowe z tworzywa sztucznego z serii Schüco Corona SI 82, dedykowane głównie ambitnemu niskoenergetycznemu i pasywnemu budownictwu mieszkaniowemu, pozwalają wydatnie ograniczyć straty energii.

Dzięki technologii łączenia aluminium z tworzywem sztucznym oraz zastosowanie trzech poziomów uszczelnień wyeliminowano mostki termiczne. Aluminiowe systemy Schüco AWS 75.SI (w standardzie niskoenergetycznym) i Schüco AWS 90.SI+ (w standardzie pasywnym) są przełomem w zakresie energooszczędności i designu.

Lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję profile z aluminium umożliwiają budowę konstrukcji okienno-drzwiowych o znacznych rozmiarach. Certyfikowane pasywne fasady Schüco FW 50+.SI i Schüco FW 60+.SI bez trudu osiągają najlepsze parametry cieplne. Listwa dociskowa z tworzywa sztucznego znacząco zmniejsza przewodnictwo cieplne w strefach śrubowych połączeń.

Fasada Schüco ProSol TF z zewnątrzFasada Schüco ProSol TF od wewnątrz

Profile zawierają kanały instalacyjne, które umożliwiają ukrycie okablowania dla paneli fotowoltaicznych i sterowania elementów ruchomych. Pozwala to efektywnie projektować budynki inteligentne w standardach budownictwa zrównoważonego.

Umiejętne wykorzystanie energii słonecznej odnosi się zarówno do pełnionych przez budynek funkcji, jak i do codziennego życia. Jest to znaczący krok w kierunku energetycznej samowystarczalności, mogącej zapewnić bezpieczną przyszłość kolejnym pokoleniom.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Schüco International Polska, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Schüco International Polska