Nowatorski budynek z elewacją firmy Röben

Dodano: wtorek, 28 lutego 2012 08:41

W przemysłowym krajobrazie niemieckiego miasteczka Neermoor, wyróżnia się wyjątkowa bryła budynku, przypominająca dziób statku. Przywodzi on na myśl statek zacumowany w porcie, a charakterystyczny kolor cegły klinkierowej Röben przypomina mieniącą się różnymi odcieniami taflę wody.

Właściciel tego oryginalnego budynku Siegfried Bojen, przez cztery dziesięciolecia łączył pod jednym dachem biuro z mieszkaniem i dopiero niedawno zdecydował się na budowę nowej siedziby dla swojej firmy.

Nowatorski budynek z elewacją firmy Röben, powstał zaledwie kilkaset metrów od starej siedziby, sprawia wrażenie zacumowanego w porcie statku. Siegfried Bojen czuje się więc tutaj w swoim żywiole. Budynek "pływa" w niewielkim parku, a elementy morskie są zarówno wokół, jak i wewnątrz budynku. Duże naturalne kamienie przypominają brzeg, do wnętrza prowadzą szerokie drewniane mostki, a dookoła szemrze woda i rośnie ciekawa roślinność. Obydwie strony szczytowe wystają z bryły budynku niczym dziób statku.

Taki efekt nie byłby możliwy bez kreatywnego projektanta. Pomysły i wyobrażenia kapitana wcielił w życie młody architekt, Christian Kirchhoff, pochodzący oczywiście z Neermoor. To właśnie on zadbał również o materiałową stronę przedsięwzięcia. Elewację tworzy cegła klinkierowa w połączeniu ze szkłem i elementami stalowymi.

Wybór padł na cegłę klinkierową Adelajda marki Röben, ponieważ jej charakterystyczna burgundowa barwa przy różnie padających promieniach słonecznych odbija grę światła i zmienia kolor. Dzięki temu zjawisku fasada przypomina mieniącą się różnymi odcieniami taflę wody. Efekt ten został wzmocniony dodatkowo przez odbijanie się elewacji w szkle.

Po stronie szczytowej budynku zamontowano dwa futurystyczne, duże stalowe maszty, które sięgają aż do dachu. Szczyt jest oszklony do wysokości dwóch klinkierowych lizen, dzięki czemu zapewnia, podobnie jak mostek na statku, piękny widok aż po horyzont. Marynistyczne elementy dominują nie tylko na zewnątrz, ale także we wnętrzach budynku. Zamiast tradycyjnej klatki schodowej z korytarzami pojawiają się tu trzy stopniowo otwierające się pomosty.

Duże okrągłe okna przypominają iluminatory. Ponieważ bryła ze swoim szklanym szczytem skierowana jest zdecydowanie na południe, odwiedzających wita budynek przepełniony światłem. Duże okna w biurach umożliwiają pracę bez sztucznego czy nowoczesnego oświetlenia, a szerokie okna dachowe rozpraszają światło do samego parteru, niczym atrium w nowoczesnym, luksusowym liniowcu.

Podłoga to połączenie drewnianego parkietu z materiałem przypominającym czarny marmur, po którym przechadzają się gwiazdy kina.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Röben, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: Röben

Firma Roben