Dobry styropian do ociepleń

Dodano: środa, 14 marca 2012 14:38

Prawidłowo wykonana termomodernizacja budynku z zastosowaniem dobrej klasy styropianu pozwala na uzyskanie ciepła zimą i chłodu podczas upalnego lata. Inwestycja we właściwy materiał ociepleniowy ulegnie szybkiemu zwrotowi w wyniku niskich kosztów ogrzewania czy klimatyzacji.

Na rynku oferowane jest wiele różnych rodzajów styropianów do ociepleń. Dlatego właściwy wybór jest bardzo istotny. Kupując określony produkt zawsze należy zwracać uwagę na jego parametry, jakość oraz przeznaczenie.

Najważniejszym parametrem styropianu dobrego do ociepleń jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). W przypadku tego najpopularniejszego izolatora jego wartość mieści się w przedziale od 0,031 do 0,044 W/mK. Im mniejsza wartość współczynnika lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo małej grubości będzie lepiej izolował budynek niż styropian grubszy o wysokiej lambdzie. Nie należy więc brać pod uwagę samej grubości izolatora.

Pomarańczowe płyty styropianowe Termo OrganikaJuż niewielka różnica wartości współczynnika lambda może oznaczać różne klasy styropianów. 12 cm warstwa styropianu o współczynniku lambda 0,042 ma mniejszą izolacyjność niż 9 cm o współczynniku równym 0,032. Warto wybierać styropiany o niższym (lepszym) współczynniku przewodzenia ciepła. Ocieplenie o grubości 12 cm wykonane ze styropianu klasy GOLD firmy Termo Organika chroni przed zimnem równie skutecznie jak kilkudziesięciocentymetrowy betonowy mur.

Najczęściej stosowane w budownictwie wyroby styropianowe to płyty do ocieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz stromych dachów. Płyty styropianowe mają standardowe wymiary 50x100 cm. Ich grubość wynosi od 10 do 1200 mm. Płyty mają najczęściej krawędzie płaskie, ale istnieją również frezowane. Zapobiegają one powstawaniu mostków termicznych, lecz są nieco droższe od płaskich.

Styropian do ociepleń jest najczęściej stosowany do izolacji metodą ETICS, znaną do niedawna pod nazwą BSO lub jako metoda lekka-mokra. Coraz częściej stosowanym standardem grubości ocieplenia jest 15 cm. Przedstawiane styropiany doskonale nadają się do izolacji ścian, ocieplania stropów, ścian szkieletowych oraz murów szczelinowych:

  • Styropian SILVER Fasada - λ dekl  = 0,040 W/mK - to odmiana styropianu w kropki do izolacji ścian (szczególnie polecany w metodzie ETICS) o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Styropian ten został wzbogacony o pigmentowy filtr ochronny, dzięki któremu cząsteczki polistyrenu są bardziej odporne na promieniowanie UV. Płyty są bardziej szorstkie niż standardowe, co zapewnia lepszą przyczepność do kleju i tynku.
  • Styropian GOLD Fasada - λ dekl  = 0,038 W/mK - styropian w kropki do izolacji ścian zewnętrznych w metodzie ETICS o bardzo korzystnym współczynniku izolacyjności cieplnej.Styropian GOLD został wzbogacony o pigmentowy filtr ochronny, dzięki któremu cząsteczki polistyrenu są bardziej odporne na promieniowanie UV.
  • Styropian PLATINUM PLUS Fasada - λ dekl  = 0,031 W/mK - srebrno-szary styropian z dodatkiem grafitu, który poprawia właściwości izolacyjne. Płyta PLATINUM PLUS ma najwyższe parametry izolacyjności wśród wszystkich styropianów. Styropian został wykorzystany m.in. do ocieplenia pierwszego budynku pasywnego w Polsce w Smolcu pod Wrocławiem, pierwszej sportowej hali widowiskowo-sportowej w Słomnikach, siedziby Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku oraz pierwszego w Polsce kościoła pasywnego w Nowym Targu.
  • GOLD dach/podłoga to styropian w kropki o bardzo wysokich parametrach izolacyjności. Płyty GOLD dach/podłoga przenoszą średnie obciążenia mechaniczne, nie przekraczające 2000 kg/m². Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ dekl wynosi 0,036 W/mK.
  • SUPERAKUSTIC podłoga to elastyczny styropian o właściwościach tłumiących dźwięki, przeznaczony do wykonania warstwy izolacji akustycznej układanej na stropach międzypiętrowych. Poziom sztywności dynamicznej SD wynosi 20-40 MN/m³. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ dekl wynosi 0,050 W/mK.
  • Płyty styropianowe FUNADAMENT są przeznaczone do izolacji fundamentów, stropodachów o odwróconym układzie warstw oraz tych miejsc w budynku, gdzie izolacja jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą. Płyty mogą mieć bezpośredni kontakt z gruntem i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Styropian GOLD fundament ma współczynnik przewodzenia ciepła λ dekl równy 0,033 W/mK.
  • SUPERPODDASZE to styropian stworzony do wykonywania ocieplenia w dachach skośnych. Dzięki specjalnej modyfikacji za pomocą nacięć, płyta SUPERPODDASZE może być stosowana w termoizolacji wszelkiego rodzaju dachów krokwiowych zarówno w przypadku poddaszy użytkowych jak i nieużytkowych. Nacięcia pozwalają ją ściskać i montować bez użycia dodatkowych narzędzi. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ dekl wynosi 0,032 W/mK.

By uchronić się przed nabyciem niepełnowartościowego produktu należy wybierać styropiany markowe od producentów, którzy od wielu lat pracują na uznanie klientów. Przed zakupem warto w prasie branżowej oraz na internetowych portalach budowlanych sprawdzić, które produkty mają rekomendacje jakościowe i certyfikaty przyznawane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty naukowe, weryfikujące materiały budowlane. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Termo Organika, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Termo Organika