Dryvit pomaga ochronić dom przed wilgocią

Dodano: poniedziałek, 23 kwietnia 2012 09:38

Firma Dryvit produkująca systemy ociepleń i materiały elewacyjne, udostępniła na swojej stronie program do określania prawidłowej izolacji termicznej ścian zewnętrznych wraz ze stropami i podłogami. Możliwe jest w nim modyfikowanie warunkami atmosferycznymi czy rodzajem wykonania ścian.

Dryvit pomaga ochronić dom przed wilgocią udostępniając program do określenia prawidłowej izolacji termicznej ścian zewnętrznych oraz stropów i podłóg.

Narzędzie pozwala sprawdzić różne warianty wykonania ścian i wybrać taki, który zapewni ich poprawne działanie przez okrągły rok, w każdych warunkach atmosferycznych, bez obaw o zawilgocenie, zagrzybienie lub przemarzanie budynku. Spełnienia tych kryteriów wymagają obecnie normy budowlane.

"Program analizuje izolacyjność cieplną i ilość wilgoci, która może pojawić się w przegrodzie (ścianie) w każdym z kolejnych 12 miesięcy roku. Dzięki temu można dobrać taką technologię wykonania ścian, jak również stropów i podłóg, aby uzyskać komfortowe warunki użytkowania obiektu. Dane dotyczące izolacyjności termicznej powinny się znaleźć w projekcie każdego budynku" mówi Jacek W. Kulig, dyrektor techniczny Dryvit Systems.

W obliczeniach uwzględniane są wszelkie parametry, które wpływają na poziom przenikania wilgoci oraz utraty ciepła, w tym takich jak:

  • konstrukcja i rodzaj ściany, stropu czy podłogi (czyli przegród budowlanych),
  • rodzaj i skład materiałów budowlanych, z jakich jest wykonana,
  • typ i grubość zastosowanego ocieplenia,
  • rodzaj budynku (np. dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biurowiec, hala, sklep, magazyn, a nawet basen czy pralnia),
  • rozkład temperatury w pomieszczeniach i ryzyko rozwoju pleśni,
  • położenie geograficzne budynku,
  • dane meteorologiczne wybranej strefy klimatycznej.

Program do analizy poprawności przegrody budowlanej, wraz z przejrzystym samouczkiem, jest ogólnodostępny pod adresem dryvit.com.pl/kalkulator. Narzędzie powstało w efekcie współpracy Politechniki Śląskiej i Politechniki Krakowskiej.

źródło i zdjęcie: Dryvit