Fabryka Styropianu Arbet w projekcie kulturalnym

Dodano: środa, 25 kwietnia 2012 10:34

Fabryka Styropianu prowadzi niekomercyjny projekt Arbet z Kulturą, którego misją jest wspieranie niebanalnych, niszowych przedsięwzięć kulturalnych. Dotychczas FS Arbet wspierała pisarzy, podróżników, proekologiczne stowarzyszenia społeczne, placówki i animatorów kultury działające na rzecz odrzuconych społecznie - teraz wspierany jest znakomity artysta.

Jerzy Kopeć, znany polski ekspresjonista, ze swoją twórczością od dawna już wychodzi poza kontekst galerii. Zdecydował się na taki krok jeszcze 1988 r. wystawą na Placu Wolności w Poznaniu. Ten pierwszy akt twórczy stał się ważnym krokiem w poszukiwaniu nowych możliwości dla jego twórczości, otwierania żywych przestrzeni funkcjonowania sztuki i autentycznych kontaktów z odbiorcą.

Wsparcie przez Fabrykę Styropianu Arbet nie dotyczyło tym razem oczekiwanej za zwyczaj przez twórców darowizny finansowej. Do pracowni artysty trafiło kilka bloków styropianu i trochę płyt, które w normalnych warunkach skutecznie izolowałyby ściany lub stropy sporego domu. Tym sposobem materiał izolacyjny stał sie tworzywem, dzięki któremu powstało - jakże imponujące - dzieło sztuki.

Efekty ponad dwuletnich wysiłków pana Kopcia i współpracy z Fabryką Styropianu Arbet wkrótce będzie można oglądać tam, gdzie ich miejsce - w otwartej przestrzeni miast. Pierwsza wystawa planowana była w Poznaniu, kolejna we Wrocławiu. Ekspozycja być może nieco się przesunie - twórca miał eksponować swoje dzieło w miejscu, w którym UM Poznania zaplanował inne aktywności związane z Euro i w obecnej chwili trwa ożywiona dyskusja na ten temat pomiędzy przedstawicielami Jerzego Kopcia a magistratem stolicy Wielkopolski.

Jednakże bez względu na trudności efekt - widoczny już na zdjęciach - imponuje i warto będzie poczekać jeszcze chwilę, by zobaczyć całość na żywo.

Na zdjęciach w galerii widać instalację składającą się z kilkudziesięciu rzeźb styropianowych, obiektów i dużego obrazu. Obraz olejny na płótnie to symboliczna plaża z jej skrajnościami natury i człowieka postawionego w sytuacjach granicznych. Rzeźby i obiekty to wylewanie się znaczeń w przestrzeń placu z symbolicznej plaży, na której czekają autentyczne miejsca wejścia w świat symboli żywego człowieka i stania się na moment częścią instalacji, podjęcia gry i dyskursu.

źródło i zdjęcie: Arbet

Firma Arbet