Wienerberger rozdał nagrody Brick Award

Dodano: piątek, 04 maja 2012 13:42

Konkurs Wienerberger Brick Award rozstrzygnięty, nagrody otrzymało pięciu architektów z całego świata za wybitne projekty architektoniczne z materiałów ceramicznych. Równocześnie z rozdaniem nagród, ukazał się album "Brick'12", gdzie prezentowane są wszystkie nominowane do konkursu projekty.

Zwycięzcą w punktacji ogólnej konkursu Wienerberger Brick Award i laureatem w kategorii "Specjalne zastosowanie cegły" zostało muzeum Mapungubwe Interpretation Centre. Nagrodzony obiekt mieści się w Parku Narodowym Mapungubwe w Republice Południowej Afryki, który w 2003 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Peter Rich, architekt oraz znawca lokalnej kultury i tradycji, wraz z Michaelem Ramage i Johnem Ochsendorfem połączyli w jedno budynek muzeum i otaczającą go naturę.

W ten sposób wyeksponowane zostały nie tylko znaleziska pochodzące z tego regionu, ale również sam obiekt. Dzięki nowej interpretacji historycznych technik budowy sklepienia, odwiedzający stają się świadkami starożytnej historii tamtego miejsca.

W kategorii "Dom jednorodzinny" uznanie jury zdobył architekt Bart Lens za zrealizowany w belgijskiej miejscowości Gaasbeek projekt "Królicza nora". Tchnął on nowe życie w stojący tam od lat wiejski dom z cegły - z wyczuciem zaaranżował pomieszczenia mieszkalne oraz gabinet weterynaryjny, łącząc oba budynki słoneczną przestrzenią.

Niezwykła wrażliwość charakteryzuje pracę architektów Francisca i Manuela Aires Mateus z Lizbony, wyróżnionych tegoroczną nagrodą Wienerberger Brick Award w kategorii "Budynek mieszkalny". Rezydencja dla seniorów w Alcácer do Sal jest przykładem na to, że połączenie funkcjonalności i korzyści społecznej obiektu może iść w parze z wysoką jakością architektoniczną.

Stację elektroenergetyczną z czarnej jak węgiel cegły, zaprojektowaną na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie stworzyło szkockie biuro architektoniczne NORD. Solidna, kanciasta bryła budynku urzekająca wyraźnymi kontrastami, abstrakcyjną rzeźbą oraz geometrycznymi rozwiązaniami przekonała jury do przyznania obiektowi pierwszej nagrody w kategorii "Budynek użytkowy".

Nagrodzony w kategorii "Przebudowa" domek wypoczynkowy oraz pracownia w miejscowości Čachtice projektu architekta Pavla Paňáka z Bratysławy pokazuje, jak ze starej ruiny może powstać nowoczesny, skąpany w świetle budynek. Architekt ten w ciągu ponad dziesięcioletnich, przeważnie własnoręcznych prac renowacyjnych przekształcił dawny piec do wypalania cegieł w swój osobisty ceglany azyl architektoniczny.

"Po raz kolejny jesteśmy pod wrażeniem ogromnej kreatywności, z jaką architekci wykorzystują cegłę" mówi Heimo Scheuch, CEO Wienerberger AG. "Dzięki laureatom i wszystkim architektom nominowanym do konkursu cegła zyskuje należny jej rozgłos" dodaje Heimo Scheuch.

Równocześnie z rozdaniem nagród Wienerberger Brick Award, ukazał się album "Brick'12". W tym obszernym, 240-stronicowym kompendium wiedzy międzynarodowi specjaliści w dziedzinie architektury prezentują wszystkie nominowane do konkursu projekty. Wśród tegorocznych obiektów znajdują się także trzy polskie prace: dom jednorodzinny z Rybnika autorstwa Marcina Jojko i Bartłomieja Nawrockiego, DogmA - house Project Grzegorza Stiasnego oraz Andel's Hotel zaprojektowany przez OP Architekten.

Pierwsza edycja konkursu Wienerberger Brick Award miała miejsce w 2004 r. i od tamtej pory odbywa się on regularnie co dwa lata. Łączna suma nagród w piątej edycji konkursu Brick Award to 27 tys. Euro.

źródło i zdjęcie: Wienerberger

Firma Wienerberger