Poradnik kolorów Foveo Tech

Dodano: piątek, 08 czerwca 2012 08:55

Kolorystyka budynku powinna, obok spełniania zadań funkcjonalnych i estetycznych, budzić także określone odczucia emocjonalne. Znaczenie koloru w projektowaniu architektonicznym jest nie do przecenienia. Barwy tworzą swoisty język, trafiający bezpośrednio do podświadomości odbiorcy i wpływają na jego emocje.

Kolory tworzą określoną tożsamość i osobowość wizualną budynków. Bardzo często przy wyborze odpowiedniej barwy, pojawia się wiele dylematów. Dotyczy to szczególnie kolorów elewacji. Łatwiej przemalować pokój niż zmienić elewację, dlatego decyzja o wyborze koloru domu jest trudniejsza. "Poradnik kolorów Foveo Tech", przedstawiając różne rozwiązania, ułatwia dokonanie najlepszego wyboru.

Zestawienia kolorystyczne zaprezentowane w poradniku Foveo Tech zostały opracowane przez ekspertów.

"Gdyby nie istniał ko­lor, architektura zostałaby pozbawiona rzeczywistego wymiaru - nie tylko dlatego, że kolor nadaje jej pozytywną wartość estetyczną, ale także ze względu na jego praktyczną rolę: informa­cyjną, dekoracyjną i wreszcie jego silne oddziaływanie na psychikę człowieka" tłumaczy dr inż. arch. Justyna Tarajko-Kowalska, jedna z ekspertek.

Kolor wchodzi w rozmaite interakcje z tłem, na którym się znajduje. Na wybór zestawu barwnego dla obiektu architektonicznego wpływają różne czynniki, m.in. klimat, otoczenie, wielkość i typ inwestycji, funkcja, styl i forma obiektu czy materiał, z którego został wzniesiony. Przy opracowywaniu poradnika, eksperci korzystali z szerokiej palety barw Foveo Tech.

źródło i zdjęcie: foveotech.pl