Baumit dostawcą materiałów do modernizacji Dworca Głównego we Wrocławiu

Dodano: piątek, 03 sierpnia 2012 13:05

Dworcowy gmach we Wrocławiu od dłuższego czasu wymagał kompleksowej rewitalizacji. To obiekt mający już ponad 150 lat. Podczas prac modernizacyjnych w zachowaniu XIX-wiecznego klimatu budynku pomogły materiały budowlane firmy Baumit.

Dworzec Główny we Wrocławiu to budynek, przez który corocznie przewija się tysiące podróżnych przybywających do stolicy Dolnego Śląska. Wzniesiony ponad półtora wieku temu z każdym rokiem tracił swój blask. Powstało wiele uszkodzeń, widać było zawilgocone ściany oraz zapadającą się podłogę, a także wszechobecny nieład.

Generalnym wykonawcą wybranym w drodze przetargu została spółka Budimex SA. Jednym z podwykonawców była firma Castellum, która prowadziła prace konserwatorskie. Wykonawcy wszelkich prac zostali zobowiązani by zachować unikalny, XIX wieczny klimat gmachu. Po ponad dwóch latach prac budowlanych i renowacyjnych Dworzec Główny został oddany do użytku. Firma Baumit przez cały czas trwania rewitalizacji dostarczała materiały niezbędne do modernizacji oraz służyła fachowym doradztwem w zakresie doboru odpowiednich technik i produktów renowacyjnych.

Pierwsze maszyny wjechały na plac budowy w kwietniu 2010 r. Realizacja tak dużej inwestycji wymusiła podział prac na kilka etapów.  Pierwszy obejmował budowę Pawilonu Południowego oraz modernizację tuneli przejścia podziemnego na osi budynku. Wyremontowane zostały również windy i wyjścia na perony. Przebudowano perony wraz z zadaszeniami oraz rozpoczęto remont w holu głównym.

Prace remontowe na Dworcu Głównym we Wrocławiu - BaumitDrugi etap robót to przede wszystkim przebudowa i wymiana instalacji wewnątrz budynku oraz prace związane z budową podziemnego parkingu pod placem przed głównym wejściem. Trzeci etap prac modernizacyjnych obejmował udostępnienie podróżnym tak zwanego "tunelu miejskiego" oraz dalszą przebudowę budynku wraz z garażem podziemnym. Ostatni etap modernizacji Dworca Głównego we Wrocławiu to zakończenie prac remontowych na terenie budynku oraz oddanie go do użytku podróżnych.

Żadne prace renowacyjne nie byłyby możliwe bez odpowiednich materiałów przeznaczonych dla obiektów zabytkowych, spełniających wymagania projektantów i wykonawców. Jednym z głównych dostawców materiałów była firma Baumit, której produkty wykorzystywała firma Budimex oraz Castellum.

Obrzutka renowacyjna SV 61, tynk renowacyjny gruboziarnisty SG 68 oraz tynk Sanova EinlagenTrassputz to składniki trójwarstwowego systemu renowacyjnego WTA firmy Baumit, który został zastosowany we wszystkich piwnicach dworca. W pomieszczeniach wewnątrz gmachu zastosowanie znalazł tynk wapienno-cementowy Baumit LL66. Z kolei we wnętrzach, które wymagały prac konserwatorskich z polichromią, użyto tynku czysto wapiennego Baumit RK 38.

Profile ciągnione oraz elementy odlewane w formach obiektu zostały wykonane przy pomocy dostarczonych przez firmę Baumit zapraw sztukatorskich FG88, FF89, SM 86, SG 87. Korytarz prowadzący do peronów został wyłożony cegłą klinkierową. Do jej montażu została użyta beżowa zaprawa murarska Baumit Klinkier S. Wszystkie prace na nowych i przemurowania starych elementów konstrukcji przeprowadzono za pomocą zaprawy murarskiej Baumit MM100. Na wszystkich nowych ścianach wewnątrz Dworca Głównego zastosowany został tynk gipsowy Baumit Ratio L.

Współpraca firmy Baumit z firmami Budimex i Castellum nie polegała jedynie na dostarczaniu materiałów, ale również na opracowaniu koniecznych programów technologicznych. Przygotował je Maciej Iwaniec, manager ds. renowacji zabytków w firmie Baumit. Przed dobraniem technologii sprawdzone zostało zasolenie podłoży oraz przyczepność tynków.

Serwis i doradztwo ze strony firmy Baumit okazały się nieocenione podczas tak dużej i wymagającej realizacji. Tym bardziej, że długi okres robót wymagał ciągłej współpracy na linii Baumit - Castellum. Warto tutaj choćby przywołać sytuacje, w której przygotowane na początku robót zapotrzebowanie na materiały rosło z każdym dniem i każdym odkryciem konserwatorskim.

Ta duża rewitalizacja warunkowała perfekcyjną obsługę ze strony naszego kooperanta i elastyczność podczas dostaw materiałów na plac budowy. Co ciekawe, podczas zaawansowanych prac tynkarskich, Castellum było największym w Europie odbiorcą szybko wiążących cementów i mączki marmurowej. Jednak podobnie jak podczas poprzednich wspólnych projektów, tak i tym razem nie zawiedliśmy się na produktach oraz obsłudze ze strony firmy Baumit, mówił Dariusz Hałon, kierownik projektu z firmy Castellum.

Rewitalizacja Dworca Głównego we Wrocławiu - BaumitRewitalizacja Dworca Głównego we Wrocławiu to ponad dwuletni okres trudnych prac konserwatorskich wymagających precyzji, zaangażowania i fachowej wiedzy na temat stosowania odpowiednich technik i materiałów renowacyjnych. Firma Castellum znana jest z wieloletniego doświadczenia zdobytego podczas realizacji wielu kontraktów budowlano-konserwatorskich. Z kolei materiały firmy Baumit to idealne rozwiązania do wszelkiego rodzaju obiektów wymagających renowacji, a objętych ochroną konserwatora zabytków. Współpraca firmy Baumit i Castellum po raz kolejny pokazała, że nawet duże i wymagające realizacje można przeprowadzać zgodnie ze sztuką budowlaną, wymaganiami konserwatorskimi i nie zapominając o estetyce rewitalizowanego budynku, komentował Rafał Kmonk, przedstawiciel handlowy na region Wrocławia w firmie Baumit, odpowiedzialny za realizację kontraktu z firmami Castellum i Budimex SA.

Baumit został dostawcą materiałów do modernizacji Dworca Głównego we Wrocławiu jako firma mająca odpowiednie doświadczenie w pracach renowacyjnych. Wcześniej firma zapewniała produkty niezbędne do rewitalizacji Pałacu w Wojanowie, Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, gmachu Politechniki Wrocławskiej oraz budynku Ossolineum we Wrocławiu, które przeprowadzała firma Castellum.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Baumit, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Baumit

Firma Baumit