Dofinansowanie budowy domu energooszczędnego

Dodano: piątek, 17 sierpnia 2012 11:03

Już niedługo można będzie uzyskać dopłatę do kredytu na budowę energooszczędnego domu. System dopłat funkcjonować będzie w latach 2013 - 2018. Dyrektywy Unii Europejskiej zakładają, że do 2020 r. powstawać będą budynki niemal zeroenergetyczne.

Od 2013 r. na sfinansowanie budowy domu energooszczędnego będzie można uzyskać dopłatę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie kredytu hipotecznego przysługiwać będzie osobom, które wybudują taki dom jednorodzinny albo kupią dom lub mieszkanie od dewelopera w budynku, który oszczędza energię. Wysokość dofinansowania budowy domu energooszczędnego będzie uzależniona od wskaźnika zapotrzebowania na energię do ogrzewania. W przypadku mieszkania może wynieść 10 lub 15 tys. zł brutto, natomiast w przypadku domu - 20 lub 40 tys. zł brutto.

Czy energooszczędność się opłaca?

To pytanie już dziś zadaje sobie każdy potencjalny klient kupujący dom czy mieszkanie. Zwłaszcza, że różnica pomiędzy domem budowanym w technologii energooszczędnej, a zwykłym wynosić może ponad 40% kosztów. Wszystko to zależy od materiałów i rozwiązań, jakich się użyje podczas budowy. My zadecydowaliśmy, by zainwestować w ekologiczne rozwiązania. Efekty są dla nas odczuwalne już dzisiaj. Ocieplenie domu wełną mineralną obniżyło koszty ogrzewania o kilkanaście procent, mówi Elżbieta Ferenc właścicielka domu w podwarszawskiej miejscowości.

Aby dobrze wybudować dom energooszczędny, trzeba zainwestować w odpowiednią termoizolację. Często do izolacji używana jest wełna mineralna, która posiada bardzo dobre parametry izolacyjne. Używać jej można zarówno do ocieplania ścian jak i dachu. Z punktu widzenia energooszczędności domu, niezwykle ważna jest również wielkość okien i ich usytuowanie względem stron świata. W ten sposób możemy uniknąć niepotrzebnych strat ciepła, a także wykorzystać energię słoneczną.

Polskie inwestycje budowlane

Sytuacja w branży budowlanej nie jest łatwa i jak przewidują analitycy, lepiej nie będzie. Trwający ciągle kryzys światowy mocno odbija się na wszystkich państwach Unii Europejskiej. Polska dotychczas została w małym stopniu doświadczona sytuacją na światowych rynkach, jednak powoli szykuje się na trudne chwile. Wskaźnik wykorzystania środków unijnych na finansowanie inwestycji drogowych jest czynnikiem mającym największy wpływ na rozwój polskiego rynku budowlanego. Obecnie 38% z funduszy unijnych przewidzianych dla Polski wydaje się na inwestycje drogowe. Wiemy już, że nowa perspektywa budżetowa na lata 2014 - 2020 przewiduje alokację tych środków na projekty związane z gospodarką niskoemisyjna, energią odnawialną i termoizolacją budynków, mówi Anna Deneke - Marketing Communications Manager Poland & Baltics z firmy Knauf Insulation.

Wymogi jakie stawia Unia Europejska względem energetyczności budynków mogą być właśnie tym obszarem, który napędzi polski sektor budowlany. Od 2009 r. zgodnie z dyrektywą parlamentu europejskiego każdy dom i mieszkanie powinny posiadać certyfikat energetyczny. W praktyce wygląda to różnie. Ponadto, polski ustawodawca nadal nie śpieszy się z wprowadzeniem nowej ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Knauf Insulation, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: Knauf Insulation