Przeciwdziałanie stratom ciepła poprzez mostki termiczne

Dodano: środa, 22 sierpnia 2012 09:07

Ekipom budowlanym bardzo rzadko udaje się całkowicie wyeliminować niekorzystne zjawisko powstawania mostków termicznych. Przyczyny ich występowania wynikają z nieprawidłowości w projektach, z niewłaściwego nadzoru podczas budowy, a także ze specyfiki pracy ekip budowlanych czego konsekwencją bywa niedokładność.

Czym są mostki termiczne?

Mostki termiczne, zwane też mostkami cieplnymi, to miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku, które mają gorszą izolacyjność termiczną niż sąsiadujące z nimi powierzchnie. W miejscach tych ciepło z wnętrza ucieka najszybciej na zewnątrz. To kosztowne zjawisko. W mostkach i miejscach z nimi sąsiadujących obserwuje się znacznie niższą temperaturę na powierzchni wewnętrznej, co oprócz utraty ciepła może powodować zawilgocenie wnętrza domu czy tworzenie się pleśni.

Mostki termiczne powstają przy wszelkich węzłach konstrukcyjnych, połączeniach płyt fundamentowych ze ścianami zewnętrznymi, ścian z dachem, miejscach osadzania drzwi i okien czy na nieszczelnościach izolacji, która jest kluczowa ze względu na koszty ogrzewania budynków. Warto zatem zlokalizować wszelkie nieszczelności i zlikwidować je.

Jak rozpoznać mostki termiczne?

Obraz termowizyjny budynku - ROCKWOOLNajprostszą metodą identyfikacji miejsc słabych termicznie jest wykraplanie pary wodnej i rozwój pleśni. Najbardziej efektywnym sposobem identyfikacji mostków termicznych w postawionym już budynku jest wykonanie zdjęć termowizyjnych elewacji. Na termogramach miejsca o różnej temperaturze oznaczone są kolorami, odpowiednio od niebieskiego (miejsca najzimniejsze), poprzez czerwony, aż po biały (miejsca o najwyższej temperaturze).

Mostki, jako miejsca o zwiększonej temperaturze zewnętrznej będą zatem na zdjęciach wyraźnie widoczne jako białe fragmenty. Profesjonalne badanie termowizyjne powinno zostać opatrzone raportem zawierającym konkretne zalecenia dotyczące przeciwdziałania stratom ciepła poprzez mostki termiczne. Wykonywane powinno być w sytuacji dużej różnicy temperatur pomiędzy środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym, czyli najczęściej późną jesienią lub zimą. Za tego typu kompleksową usługę zapłacimy kilkaset złotych, więc równowartość miesięcznych średnich kosztów ogrzewania.

Jak ograniczyć straty ciepła i usunąć mostki termiczne?

Eliminacja istniejących mostków termicznych, polegająca na uzupełnieniu ciągłości izolacji cieplnej budynku, nie należy do zadań prostych. Każdy przypadek musi zostać rozpatrzony oddzielnie, bardzo ważny jest też odpowiedni dobór komponentów. Jakie materiały będą najlepsze do uzupełnienia izolacji cieplnej poszczególnych miejsc w budynku?

W połaciach dachowych poddaszy często wystarczy dołożyć od dołu krokwi nową warstwę wełny, np. SUPERROCK, aby przykryć nieszczelności izolacji w pierwszej warstwie i drewniane elementy. W ociepleniach ścian zewnętrznych z elewacją wentylowaną (deski, siding, etc.) można dołożyć kolejną warstwę wełny fasadowej np. WENTIROCK F, komentuje Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny firmy ROCKWOOL.

Warto pamiętać, że izolacja to nie tylko ciepło w chłodne miesiące. Jeśli pozbędziemy się mostków termicznych w te wakacje, pierwszy zimowy rachunek za ogrzewanie przyjmiemy ze spokojem, a przyszłoroczne upały spędzimy w przyjemnym chłodzie - już bez udziału wiatraka.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy ROCKWOOL, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Rockwool

Firma ROCKWOOL