Termomodernizacja budynków

Dodano: czwartek, 23 maja 2013 12:28

Prawidłowo wykonana termomodernizacja gwarantuje znaczne oszczędności energii, a tym samym wpływa pozytywnie na kieszeń inwestora. Dodatkowo podnosi komfort użytkowania budynku i jest okazją do wizualnego odnowienia elewacji.

Termomodernizacja, czyli popularne ocieplenie ścian, na czym to polega?

Najbardziej popularną, trwałą i ekonomicznie uzasadnioną technologią ocieplania budynków jest metoda tzw. bezspoinowego systemu ociepleń w skrócie BSO, określana też coraz częściej angielskim skrótem ETICS. Najprościej rzecz ujmując technologia ta polega na przymocowaniu płyt styropianowych do ściany za pomocą kleju, a w niektórych przypadkach także łączników mechanicznych.

Następnie na powierzchni izolatora wykonywana jest warstwa zbrojąca za pomocą siatki z włókna szklanego oraz tynku cienkowarstwowego w dowolnym kolorze.

Tylko materiały wysokiej jakości

Podstawą termomodernizacji przynoszącej oczekiwane oszczędności energii jest jej profesjonalnie wykonanie oraz wysoka jakość izolatora. Do ocieplania metodą BSO/ETICS używa się styropianu, rzadziej wełny mineralnej. Ważne, by oba produkty były wysokiej jakości. Izolacyjność cieplna styropianu i wełny mineralnej jest porównywalna, ale styropian jest tańszy i łatwiejszy w montażu.

Projekt, grubość i lambda

Zasada ocieplania budynków jest stosunkowo prosta. Zwracamy uwagę na grubość izolatora oraz jego najistotniejszy parametr: λ - lambda, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im mniejsza jest wartość lambdy, tym lepiej materiał izolacyjny chroni budynek przed utratą ciepła. Najlepiej stosować grubszą warstwę izolatora, o niskiej lambdzie, np. 12 cm warstwa styropianu Termo Organiki Gold o lambdzie ≤ 0,038 chroni tak samo skutecznie, jak betonowy mur o grubości 380 cm.

Warto, by uprawniony audytor lub projektant budowlany wykonał projekt planowanego ocieplenia. W przypadku domów jednorodzinnych nowobudowanych, projekt uwzględnia ocieplenie, jednak w budynkach modernizowanych należy o to zadbać we własnym zakresie.

W przygotowaniu planu termomodernizacji pomocny może okazać się specjalny kalkulator Termo Organiki dostępny na firmowej stronie, który w prosty sposób obliczy współczynnik U przegrody i pozwoli dobrać optymalny rodzaj izolacji.

System w komplecie, czyli tynki, kleje, itp.

Ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny. Do jego wykonania potrzebujemy niezbędnych materiałów takich jak: kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Najlepiej jeśli wszystkie produkty pochodzą od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zawsze są do siebie dopasowane. Pamiętajmy, że pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego płyn gruntujący oraz podkład tynkarski. To samo dotyczy klejów, którymi przytwierdzamy warstwę izolacyjną do ścian, czy siatki zbrojeniowej.

Film instruktażowy - jak ocieplić dom krok po kroku, znajduje się na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=8XduBPfVUP8