ROCKPANEL Product Design Award

Dodano: poniedziałek, 17 czerwca 2013 11:58

W czerwcu 2013 roku ruszył międzynarodowy konkurs na projekt panelu fasadowego. Firma ROCKPANEL należąca do Grupy ROCKWOOL poszukuje unikalnego projektu zainspirowanego kamieniem. Architekci, projektanci, designerzy i specjaliści dziedzin pokrewnych, jak również studenci i grupy robocze (np. biura architektoniczne, agencje kreatywne) z całej Europy mają szansę zmierzyć się z nietypowym wyzwaniem. Idąc krok dalej niż odtwarzanie form istniejących w przyrodzie, uczestnicy mają za zadanie twórczo je przetworzyć: liczy się przede wszystkim oryginalność interpretacji.

Hasło "Zmień wizję w projekt" - stało się także mottem nowatorskiego konkursu z dziedziny designu, który potrwa od czerwca do 31 sierpnia tego roku. Celem jest zaprojektowanie nowego produktu ROCKPANEL, inspirowanego wyglądem kamienia. Pod uwagę brane będą m.in. wyjątkowy wygląd, estetyka i kolorystyka - ROCKPANEL poszukuje projektu, który wyznaczy nowe standardy w zakresie funkcjonalnego i dobrze przemyślanego designu.

Design w praktyce

ROCKPANEL Product Design Award to nie tylko nagrody pieniężne. Zwycięski projekt zostanie bowiem włączony do nowej oferty firmy na rok 2014. Poszerzenie już i tak bogatego asortymentu o nowe koncepcje wzornicze ma za zadanie jeszcze lepiej dopasować produkty ROCKPANEL do potrzeb i trendów, które determinują przyszłość architektury. Wytrzymałe i jednocześnie elastyczne panele fasadowe z bazaltowych skał wulkanicznych dają wielkie pole do popisu: to unikatowe połączenie zalet drewna i skały.

Panele fasadowe ROCKPANEL pomagają tworzyć śmiałe i przełomowe projekty architektoniczne. Z jednej strony oferują wielką swobodę twórczą, z drugiej wpisują się w kanon zrównoważonych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Z pomocą nowego, kamiennego designu planujemy napisać kolejny rozdział tej historii. To kontynuacja sukcesu, który odnieśliśmy dzięki wzornictwu inspirowanemu drewnem - efektywnej i trwałej alternatywie dla tego naturalnego surowca - komentuje Mariusz Wasilewski, Manager ds. Kluczowych Projektantów w ROCKWOOL Polska.

Jury i kryteria oceny

Projekty będą oceniane przez międzynarodowe jury, składające się z ekspertów w dziedzinach związanych z designem, architekturą oraz tworzeniem nowatorskich materiałów budowlanych między innymi : Luc Nooijen, architekt z biura Architecten Aan de Maas, Maastricht (Holandia) Heike Klussmann,profesor sztuk wizualnych i architektury Uniwersytetu Kassel, członkini zespołu BlingCrete, Berlin (Niemcy) John Relou, dyrektor działu opracowywania produktów ROCKPANEL, Roermond (Holandia)

W trakcie oceny projektów jako główne kryteria jury będzie brało pod uwagę:

  • unikalność i kreatywne podejście do projektu 
  • wygląd 
  • możliwość wykorzystania 
  • oryginalność formy 
  • popularność w społeczności ROCKPANEL, np. w serwisach takich jak Facebook, Twitter lub LinkedIn

Nagrody i ogłoszenie zwycięzców

Zwycięski projekt będzie rozwijany wspólnie przez autora pracy i specjalistów ROCKPANEL aż do etapu gotowości do produkcji, a w dalszej kolejności - dodany do oferty ROCKPANEL z bezpośrednią adnotacją o jego autorze. Dodatkowo, zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 euro. Za drugie i trzecie miejsce przewidziano odpowiednio 2.000 i 1.000 euro.

Wszyscy trzej finaliści będą zaproszeni na ceremonię otwarcia nowej placówki produkcyjnej ROCKPANEL w holenderskim mieście Roermond, która odbędzie się 10 października.

Więcej szczegółów dotyczących konkursu można znaleźć pod adresem www.award.rockpanel.com.

Firma ROCKWOOL