Lafarge rozwija sieć wytwórni betonu w Polsce

Dodano: poniedziałek, 24 czerwca 2013 11:00

Lafarge, producent materiałów budowlanych, otworzył w zachodniej Polsce nową wytwórnię betonu o największych możliwościach produkcyjnych spośród wszystkich węzłów Lafarge w Polsce. Zakład zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim oferuje klientom rozbudowane portfolio produktów i rozwiązań.

22 czerwca 2013 r. odbyła się oficjalna inauguracja węzła, połączona z obchodami Miesiąca Bezpieczeństwa w Lafarge. W uroczystościach wzięli udział m.in. klienci, podwykonawcy, pracownicy. Nowo wybudowany zakład powstał w miejscu istniejącej wcześniej wytwórni przy ulicy Małorolnych. Zakład produkcyjny jest znacznie większy od poprzedniego i jest jednym z najnowocześniejszych węzłów betoniarskich w zachodniej części kraju. Dostarcza beton zarówno na duże inwestycje, jak i do budowy domów jednorodzinnych.

Lafarge stawia na innowacyjne rozwiązania dla klientów, oferując nie tylko beton standardowy, ale również betony specjalne. Do takich należą betony lekkie charakteryzujące się niską wagą przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrych parametrów wytrzymałościowych oraz izolacji akustycznej i termicznej. W ofercie znajdują się także betony architektoniczne i dekoracyjne - Artevia Color i Decor. Te produkty z pewnością zainteresują klientów indywidualnych, ponieważ kolorowy beton z wyeksponowanym ozdobnym kruszywem idealnie sprawdza się na wszelkiego rodzaju podjazdy, chodniki wokół domu czy ścieżki ogrodowe. Znajdzie również zastosowanie w architekturze miejskiej. Dzięki oddzielnej linii produkcyjnej do podkładów anhydrytowych zakład oferuje podkład podłogowy Agilia Sols A. Dzięki swoim właściwościom samopoziomującym oraz dwa razy lepszej przewodności cieplnej, jest on świetnym rozwiązaniem na ogrzewanie podłogowe.

W gorzowskim zakładzie zainstalowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, pozwalające na dzienną produkcję ponad 600 m3 betonu. Pracę usprawnia m.in. dwumetrowy mieszalnik, dzięki któremu możliwy jest bardzo szybki załadunek betonomieszarek. Zainstalowanie 7 silosów na różne rodzaje spoiw do produkcji betonu oraz 10 zasieków do przechowywania kruszyw, umożliwia znaczne poszerzenie oferty i dostosowanie jej do potrzeb klienta.

W zakładzie w Gorzowie Wielkopolskim zastosowano rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska naturalnego. Na wszystkich silosach zamontowano nowoczesne filtry o wysokiej efektywności. Ich zadaniem jest wychwytywanie pyłów oraz ograniczenie ich emisji do środowiska. W zakładzie stosuje się recykling wody opadowej. Plac wytwórni został tak zaprojektowany, aby umożliwić gromadzenie wody opadowej w specjalnych osadnikach. Woda następnie podlega filtracji i jest później wykorzystywana w procesie produkcyjnym betonu.

Rozszerzamy naszą działalność betonową w Polsce, by lepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów. W ubiegłym roku do naszej sieci dołączyły dwie wytwórnie betonu towarowego w Warszawie i dwie wytwórnie w Gdańsku, dzięki czemu wzmocniła się nasza pozycja na rynku warszawskim i w Polsce północnej. Nowo wybudowana, nowoczesna wytwórnia w Gorzowie Wielkopolskim, pozwala rozwijać naszą działalność na zachodzie Polski. Nasza sieć wytwórni betonu liczy obecnie 36 zakładów stacjonarnych i 4 węzły mobilne przeznaczone dla dużych projektów infrastrukturalnych, powiedział Arkadiusz Zając, kierownik sektora zachodniego w Lafarge Kruszywa i Beton.

źródło i zdjęcie: Lafarge