Pociąg do sztuki Caparol

Dodano: czwartek, 19 grudnia 2013 14:00

Pociąg do sztuki Caparol "Jedzie pociąg z Wrocławia do Gdańska" – to nietypowy projekt Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu polegający na odmalowaniu wiatrołapów (ganków) bloku przy ulicy Dywizjonu 303 w Gdańsku.

Dzięki zaangażowaniu i kreatywności wrocławskich studentów szare i nudne budynki zyskały nowy, zaskakujący wygląd. Patronat artystyczny nad pomysłem przejęli wykładowcy uczelni artystycznych z Wrocławia i Gdańska.

Nazwa projektu "Jedzie pociąg z Wrocławia do Gdańska" to symboliczne nawiązanie do motywu podróży. Autorzy projektu chcieli przedstawić chwile związane z podróżowaniem w zupełnie nowy, dotąd nieznany, poetycki, sposób. Ich celem było zwrócenie uwagi na fakt, że każdy w zależności od wieku i doświadczenia, odbiera i przeżywa podróż w zupełnie odmienny sposób.

Właśnie dlatego projekt jest taki różnorodny i ekspresywny, zauważa Rafał Roskowiński, wykładowca Gdańskiej Szkoły Muralu. W pracach studentów wyraźnie widać inspiracje podróżami pociągami, morzem i plażą, roślinnością oraz czworonożnymi mieszkańcami osiedla, wyjaśnia Rafał Roskowiński, wykładowca Gdańskiej Szkoły Muralu.

Podczas realizacji projektu wykorzystano farby marki Caparol. Marka Caparol to wysoka jakość produktów oraz ich szeroki wybór: farby, lakiery, tynki, preparaty do zabezpieczania tynków, materiały termoizolacyjne oraz produkty przeznaczone do prac renowacyjnych, które sprawdzają się od wielu lat przy odnawianiu prestiżowych zabytków. Materiały niemieckiego producenta były już wielokrotnie używane podczas wcześniejszych projektów malarstwa ściennego Gdańskiej Szkoły Muralu. Farby Caparol są wdzięcznym tworzywem artystycznym. Podczas realizacji możemy osiągnąć wyjątkowe nasycenie i soczystość barw, zapewnia Rafał Roskowiński, ale najważniejsze są trwałość i odporność na różnorodne warunki pogodowe, podkreśla Rafał Roskowiński.

Gdańska Szkoła Muralu to platforma stworzona do dyskusji, doskonalenia warsztatu oraz integracji środowiska. Jej celem jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji – sztuki społeczno-politycznej, reagującej na aktualne wydarzenia oraz wypracowanie jednolitego stylu. Organizatorem Gdańskiej Szkoły Muralu jest Instytut Kultury Miejskiej i Plama GAK.

źródło i zdjęcie: Caparol


Firma Caparol
 

Powiązane artykuły

» Nowa siedziba Caparol Polska