Modernizacja komory bezechowej na AGH

Dodano: środa, 26 lutego 2014 12:58

W Laboratorium Akustyki Technicznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie została otwarta bezechowa komora, która jest obecnie najcichszym miejscem w Europie. Partnerem projektu oraz dostawcą materiałów do izolacji akustycznej jest ISOVER.

"Najcichszy" oznacza w tym przypadku absolutnie stłumiony. W komorze, która kształtem przypomina sześcian o każdym boku długości 10 metrów, znajduje się siedem tysięcy klinów, które prawie w całości pochłaniają fale dźwiękowe. Zostały umieszczone zarówno na suficie, jak i w podłodze oraz ścianach - dzięki temu pomieszczenie jest całkowicie szczelne i panują w nim warunki pola swobodnego. Nad klinami znajdującymi się w podłodze rozciągnięto specjalną siatkę, po której można się poruszać. Komora waży około 500 ton, natomiast drzwi, które ją zamykają - prawie tonę.

Naukowcy AGH wraz z partnerami z ISOVER, dobierając materiał izolacyjny o najlepszych parametrach wygłuszających dźwięk stworzyli komorę, w której poziom hałasu znajduje się poniżej progu słyszenia człowieka. To jedynie 0 dB.

Komora powstała głównie do celów naukowych. Wykonywane w niej będą specjalne badania poziomu hałasu różnych przedmiotów i urządzeń. Są to kosiarki do trawy, okap kuchenny czy butelki wrzucane do kosza na śmieci, a więc przedmioty codziennego użytku, mówi Robert Dyduch, Menadżer Krajowy Izolacje Techniczne ISOVER.

Komora bezechowa to jedno z największych i najciekawszych laboratoriów na AGH. Należy ona do najlepiej wyposażonych i największych tego typu miejsc w Europie. Komora została oddana do użytku w 1974 r.

Komora bezechowa AGH jest unikalną żelbetonową konstrukcją o krawędzi zewnętrznej około 10 m (objętość około 1000 m3). Masa komory jest szacowana na 600 t, a sama "kostka" jest posadowiona na specjalnych wibroizolacyjnych sprężynach, które ograniczają przenoszenie drgań z pobliskiej drogi. Ze względu na umieszczenie klinów także na podłodze badacze przebywający w komorze poruszają się po siatce rozciągniętej pół metra nad klinami. Poziom ciśnienia akustycznego tła zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 decybela, a w nocy spada nawet poniżej 0 dB(A). Dla porównania, średni hałas w przeciętnym biurze to ok. 60 dB(A), na ulicy ok. 90 dB(A), zaś w dobrze wyciszonej sypialni około 20 decybeli.

W Laboratorium Akustyki Technicznej, w której oprócz komory bezechowej znajduje się także komora pogłosowa, naukowcy zajmują się między innymi badaniem, projektowaniem oraz nadzorem realizacji zaawansowanych akustycznie wnętrz. Przedmiotem ich zainteresowania są np. opery (w tym m.in. Opera Lwowska), teatry (Teatr "Bagatela"), sale koncertowe i filharmonie (m.in. Filharmonia Krakowska).

Komora bezechowa znajduje się w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i jest częścią Laboratorium Akustyki Technicznej. ISOVER jako producent materiałów izolacyjnych z zainteresowaniem śledzi rozwój projektu.

źródło: ISOVER, AGH
zdjęcie: ISOVER