Grupa Steico inwestuje na Pomorzu

Dodano: środa, 19 marca 2014 14:01

Zgodnie z decyzją zarządu STEICO SE, w ciągu dwóch lat kosztem 60 mln euro zostanie uruchomiony nowy ciągu drewnopochodnych płyt izolacyjnych w Czarnej Wodzie oraz nowa linia do produkcji forniru klejonego warstwowo (LVL). Lokalizacja tej drugiej inwestycji jeszcze nie jest przesądzona, ale istnieje spora szansa, że również zostanie zrealizowana w Polsce.

Już w kwietniu 2014 r. ruszą prace związane z budową nowej linii produkcji płyt porowatych w Czarnej Wodzie, które są nowoczesnym i ekologicznym produktem służącym izolacji budynków.

Rynek izolacji budynków jest niezwykle dynamiczny, co wiążę się z rozwojem sektora domów energooszczędnych - mówi Steffen Zimny, prezes zarządu Steico Sp. z o.o. - Do tego dochodzi atut ekologii, gdyż nasze płyty izolacyjne są wykonane z naturalnego, odnawialnego surowca jakim jest drewno. Tym aspektem z powodzeniem konkurujemy z izolacjami na bazie surowców ropopochodnych tj. styropian.

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku, sprzedaż wzrosła o 25% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - wynika z najnowszego raportu grupy Steico. Prognozy zarządu na kolejne lata są bardzo optymistyczne, dlatego zdecydowano się na wdrożenie planów inwestycyjnych zwiększających możliwości podażowe.

Zdecydowaliśmy się zwiększyć produkcję płyt izolacyjnych w jednym z naszych zakładów i na przełomie roku uruchomić kolejną linię - potwierdza Udo Schramek, prezes zarządu STEICO SE, który w marcu przyjechał z wizytą do Polski. - Po kilku latach inwestycji w Czarnkowie, który dzięki modernizacjom przekształciliśmy w największy zakład produkcji płyt pilśniowych w Europie, przyszedł czas na Czarną Wodę. Teraz tu chcemy skierować znaczne środki na nowe inwestycje.
Oprócz nowego ciągu produkcji płyt izolacyjnych, w Czarnej Wodzie może powstać także zupełnie linia wytwarzająca LVL - forniru klejonego warstwowo, który dotychczas nie był produkowany w Polsce.

Ten innowacyjny projekt, który pozwoli stworzyć nawet 100 kolejnych miejsc pracy, musi jeszcze poczekać na decyzję o rozszerzeniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po wizycie w ministerstwie gospodarki jestem przekonany, że mieszkańcy Czarnej Wody mogą być dobrej myśli i już wkrótce ruszymy z budową - mówi Udo Schramek.

źródło i zdjęcie: materiały prasowe Steico