"BARGEWORK - BIURO NA WODZIE" - wymyśl projekt na miarę przyszłości

Dodano: czwartek, 20 marca 2014 09:24

Ruszył ogólnopolski konkurs dla architektów i dizajnerów "BARGEWORK - BIURO NA WODZIE”. Wyzwaniem jest zaprojektowanie bryły pierwszego w Polsce biura w całości usytuowanego na wodzie. Inicjatywa wpisuje się w trend zbliżania polskich miast do rzek. Zadaniem uczestników jest stworzenie projektu nie tylko na miarę najnowszych technologii budowlanych, lecz także ekologicznego, a przede wszystkim energooszczędnego.

Nowatorska inicjatywa "BARGEWORK - BIURO NA WODZIE" zakłada zaprojektowanie pierwszego w Polsce modułowego budynku biurowego usytuowanego na wodzie. Konkurs skierowany jest do utalentowanych i ambitnych architektów oraz dizajnerów, którzy chcą pokusić się o stworzenie wyjątkowego projektu budynku użyteczności publicznej. Szczególne zainteresowanie konkurs wzbudza w branży budowlanej - to szansa dla firm, których produkty mogłyby zostać wykorzystane podczas budowy takiego obiektu. Prace konkursowe można zgłaszać od 12 marca do 4 maja 2014 r. poprzez formularz na stronie internetowej: www.bargework.com.

Do przygotowania projektu należy wykorzystać rozwiązania Partnerów Technologicznych inicjatywy: Aluprof, Drutex, Fakro, Somfy, Soudal. Liczy się kreatywność i możliwość realizacji takiego obiektu. Konstrukcja powinna opierać się na specjalnym systemie pływającym o podstawie z płyty betonowej, w której zatopiony będzie styropian. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 20 000 zł. Zostanie również przyznanych 5 wyróżnień po 1000 zł.


Konkurs rozstrzygnie jury, w którego skład wchodzą: dr hab. inż. arch. Krystyna Januszkiewicz - pracownik naukowy i dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Redaktor Naczelna kwartalnika "Archivolta"; dr hab. inż. arch. Piotr Obracaj - profesor Politechniki Opolskiej, kierownik Katedry Budownictwa i Architektury tej uczelni; Paweł Barczyk - niezależny projektant tworzący multidyscyplinarną pracownię "bepe concept"; Jan Kubec - pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Usługowej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, właściciel pracowni "RAr2" Laboratorium Architektury; Marcin Wojciechowski - pomysłodawca projektu.

Wyniki zostaną ogłoszone 23 maja 2014 r. na specjalnej konferencji w Hotelu Mazurkas Conference Centre & Hotel**** w Ożarowie Mazowieckim podczas V Kongresu Stolarki Polskiej, największego w Polsce wydarzenia skierowanego do producentów, dostawców i dystrybutorów związanych z branżą stolarki budowlanej.

Intencją organizatora jest, aby "BARGEWORK - BIURO NA WODZIE" w ciekawy sposób urozmaiciło architekturę miast, a być może okazało się także nowym znakiem rozpoznawczym Polski. Zaledwie w kilku światowych metropoliach, takich jak Londyn, Amsterdam, Budapeszt, znajdują się podobne konstrukcje. Z takim obiektem nasz kraj miałby szansę dołączyć do ich grona. Z jego promocji na świecie skorzystaliby również polscy producenci z branży budowlanej, ponieważ ich produkty stałyby się bardziej widoczne na rynku światowym.

Realizacja projektu przewidziana jest w kilku etapach. Pierwszy z nich to konkurs na bryłę. Następnie zostanie wybrany zwycięski projekt i powstanie jego prezentacja. Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie wnętrza biura i rozpoczęcie prac konstrukcyjnych. Długofalowym celem pomysłodawcy jest wybudowanie pierwszego w Polsce "BARGEWORK - BIURA NA WODZIE", które będzie wpisywać się w ideę slow life.

Patronat Instytucjonalny nad konkursem objęły dotychczas: Związek Polskie Okna i Drzwi, Politechnika Opolska, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Akademia Leona Koźmińskiego.

źródło: www.bargework.com