Nagrody Wienerberger Brick Award 2014 rozdane

Dodano: piątek, 09 maja 2014 08:50

Nagrody w międzynarodowym konkursie Wienerberger Brick Award 2014 zostały wręczone 8 maja 2014 r. w Architekturzentrum w Wiedniu: nagroda główna, nagrody w pięciu kategoriach oraz dwie nagrody specjalne firmy Wienerberger. Międzynarodowi krytycy architektury i dziennikarze zgłosili ponad 300 projektów z 26 krajów; spośród nich 50 zostało nominowanych do tegorocznej edycji konkursu Wienerberger Brick Award, organizowanego co dwa lata, od 2004 roku.

"W tej realizacji cegła nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale definiuje strukturę całego budynku, co dla mnie było kluczowe." - powiedział Wang Shu członek Jury konkursowego i zdobywca nagrody Pritzker’a o obiekcie, który zdobył Główną Nagrodę Wienerberger Brick Award 2014. "Projekt jest bardzo prosty, ale jednocześnie wyjątkowo piękny - to pierwszy budynek, który sprawił, że od razu pomyślałem ‘to jest wspaniały projekt’." - dodał Wang Shu, chwaląc Instytut Filmu i Animacji Kantana w Nakhon Pathom w Tajlandii, który jednocześnie został zwycięzcą w kategorii Specjalne rozwiązanie. To centrum szkoleniowe zostało zaprojektowane przez Bangkok Project Studio, a do jego budowy wykorzystano ponad 600 tysięcy ręcznie wykonanych cegieł, pozyskanych z ostatniej produkującej je wioski w Tajlandii. Ponadto, do prac budowlanych przeszkolono i zatrudniono grupę bezrobotnych osób, co nadaje temu projektowi również istotny wymiar społeczny.

Budynek samowystarczalny wygrał w kategorii Budynek mieszkalny: w chińskiej prowincji Shaanxi, John Lin zbudował z tradycyjnych materiałów, jak cegła Dom na wszystkie pory roku.  Jego wewnętrzne dziedzińce łączą kuchnię, łazienkę, salon i sypialnie, a dach służy do suszenia mięsa i zbierania wody deszczowej.

W kategorii Budynek użyteczności publicznej nagrodzono Muzeum Sztuki Ravensburg, projektu LRO Lederer Ragnarsdóttir OEI. W obiekcie, w którym znajduje się kolekcja sztuki Petera i Gudruna Selinka, tylko w kilku miejscach ceglana powierzchnia fasady została przełamana  oknami. Cegły do budowy tego gmachu zostały odzyskane z rozbiórki pobliskiego klasztoru.

Centrum Sztuki Buda w miejscowości Kortrijk w Belgii wygrało w kategorii Modernizacja budynku użyteczności publicznej. Studio 51N4E przekształciło dawny zakład barwienia tekstyliów na Wyspie Buda w miejsce znakomitych wydarzeń kulturalnych. Już istniejące ceglane fasady zostały oczyszczone i odnowione, a następnie uzupełnione drewnianymi elementami i betonowymi kolumnami. Na szczególną uwagę przy tej realizacji zasługuje żółta cegła nadająca całości subtelny, niemal aksamitny wygląd.

Centrum Sztuki Buda w miejscowości Kortrijk w Belgii

Szkoła gotowania znajdująca się w dawnej rzeźni oczarowała Jury w kategorii Budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill). Obiekt zaprojektowany przez studio Sol89 znajduje się w Hiszpanii niedaleko Kadyksu. Jasne, bielone ściany są charakterystyczne dla tradycyjnego budownictwa w tym regionie, a zastosowane w kuchni specjalne płytki ceramiczne ułatwiają utrzymanie higieny i są antypoślizgowe.

Po raz kolejny w tym roku została przyznana Nagrody Specjalna firmy Wienerberger, którą wyróżniono dwa budynki zbudowane z materiałów producenta: Dom Światła znajdujący się w Puli w Chorwacji, zaprojektowany przez Andrija Rusana oraz Hotel i Centrum Konferencyjne Paasitorni w Helsinkach, będące dziełem studia K2S Architects, w którym wyprodukowane na zamówienie cegły w kolorze kości słoniowej pozastawiają niezapomniane wrażenia.

“Jestem pod wrażeniem standardów tworzenia, a przede wszystkim samej architektury nagrodzonych obiektów, która nastawiona jest na ich funkcjonalność." - powiedział Heimo Scheuch, CEO firmy Wienerberger AG. "Moim zdaniem szczególnie inspirujące są projekty zbudowane z cegieł pochodzących z recyklingu, gdyż są dowodem, że ten materiał jest niezwykle trwały i przyjazny dla środowiska."

Towarzysząca przedsięwzięciu publikacja o architekturze, BRICK’14 szczegółowo prezentuje obiekty nagrodzone i nominowane: wysokiej jakości album w twardej oprawie, zawierający liczne fotografie i szkice jest wydawany przez Wydawnictwo Callwey i można zakupić go na stronie callwey-shop.com lub w dowolnej księgarni w krajach niemieckojęzycznych.

Więcej informacji na temat konkursu: www.brickaward.com