BASF: Pierwszy zakład wytwarzający Styrodur® stosuje wyłącznie nowy uniepalniacz

Dodano: poniedziałek, 30 czerwca 2014 10:25

BASF jest pierwszym europejskim producentem, który całkowicie przystosował proces produkcyjny w zakładzie wytwarzającym XPS (wytłaczana sztywna pianka polistyrenowa) do stosowania nowego uniepalniacza polimerowego (PolyFR). 

Płyty izolacyjne z pianki Styrodur produkowane w zakładzie BASF w miejscowości Tudela (Hiszpania) są obecnie wytwarzane wyłącznie z dodatkiem uniepalniacza polimerowego, który zapewnia wysoką ognioodporność a jednocześnie jest przyjazny środowisku. Inne zakłady BASF produkujące Styrodur - w Ludwigshafen i Schwarzheide (Niemcy) oraz Bibbiano (Włochy) - zaczną stosować wyłącznie nowy uniepalniacz pod koniec 2014 roku.

BASF kontynuuje swoją udaną strategię lidera europejskiego na rynku materiałów izolacyjnych wytwarzanych na bazie polistyrenu. Dzięki naszym wysiłkom BASF wspiera zrównoważony rozwój europejskiego przemysłu spienionych polistyrenów przemysłowych - powiedział Giorgio Greening, wiceprezes działu spienionych polistyrenów firmy BASF. Dokonaliśmy wszelkich starań w kierunku rozwoju i wprowadzenia tego alternatywnego uniepalniacza. Mamy na celu umożliwienie naszym klientom pomyślnego przejścia na nowy produkt w odpowiednim czasie.

W 2011 r. firma BASF ogłosiła swoją decyzję o wprowadzeniu nowego uniepalniacza w ścisłej współpracy ze swoimi klientami. BASF używa PolyFR w większości produktów swojej oferty polistyrenów do spieniania (EPS). Wprowadzenie go do produkcji wszystkich odmian EPS w Europie ma nastąpić do końca 2014 r., a więc wcześniej niż wymagają tego przepisy prawa.

Zmianę tą poprzedził okres intensywnych testów przeprowadzanych we współpracy z klientami stosującymi EPS. W fazie przejściowej specjaliści BASF od zastosowań i wdrażania pomagali klientom w odpowiednim dostosowaniu procesów produkcyjnych. To zapewniło, że właściwości produktów w kolejnych etapach łańcucha wartości są co najmniej tak samo dobre, jak przed zmianą.

Od 21 sierpnia 2015 roku, zgodnie z rozporządzeniem REACH i z powodu uznania HBCD (heksabromocyklodekan) za trwałe zanieczyszczenie organiczne (POP) przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), użycie tej substancji jako środka zmniejszającego palność będzie zabronione w krajach Unii Europejskiej. Już obecnie stosuje uniepalniacz PolyFR, który nie stwarza podobnych problemów. Jego wprowadzenie poprzedziła wspierana przez BASF wieloletnia faza rozwoju i testów. Producenci PolyFR zapowiedzieli niedawno, że w bieżącym roku zwiększą swoje zdolności produkcyjne.

źródło: materiały prasowe BASF

Firma Basf