Budujemy domek letniskowy. Formalności, wybór materiałów

Dodano: czwartek, 11 września 2014 09:20

Zatopieni w miejskiej codzienności pragniemy czasem z niej uciec, aby odpocząć. Przeszklony domek letniskowy to optymalne rozwiązanie dla osób chcących korzystać z dobrodziejstw nie tylko urbanizacji, lecz także natury. Zatopiony w zieleni domek będzie prawdziwą oazą relaksu. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych pozwoli na dopływ do jego wnętrza naturalnego światła i korzystnie wpłynie na estetykę obiektu.

Drewniany domek letniskowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Najlepiej postawić go na działce na wsi, przy terenach rekreacyjnych - zyskamy wówczas przytulny kącik, idealny na letnie, weekendowe wypady. W przypadku domów jednorodzinnych, dobrym pomysłem jest również zbudowanie letniaka we własnym ogrodzie, zwłaszcza, gdy często odwiedzają nas goście. Będzie to sympatyczne lokum, zapewniające maksymalną swobodę i prywatność. Ważnym elementem takiego obiektu są przeszklenia,  które sprawią, że pomieszczenia wypełnią się naturalnym światłem, sprzyjającym komfortowemu wypoczynkowi.

Domek letniskowy - ucieczka na łono przyrody

Spędzanie czasu w domku letniskowym jest doskonałą okazją do kontemplowania każdego dnia. Świeże powietrze i bliskość natury zachęcają do pieszych wędrówek i bezstresowego wypoczynku. Tu życie toczy się bez pośpiechu, który jest jak złodziej - słyszymy w piosence Doroty Miśkiewicz - okrada nas bezkarnie z każdej pięknej chwili zanim minie. Budowa chatki może się również okazać prawdziwą przygodą, jeśli zaangażujemy się w nią osobiście, biorąc czynny udział w kolejnych etapach prac. Wszak decydując się na taką inwestycję, lokujemy w niej zarówno swoje oszczędności, jak i marzenia. Chcemy, aby powstał projekt z duszą, który sprosta naszym wyobrażeniom o przytulnym gniazdku. Dlatego warto wcześniej określić plany budowlane i dopasować je nie tylko do swoich możliwości, lecz także uwarunkowań prawnych.

Budowa domu letniskowego - formalności

Przy budowie domku letniskowego należy zasadniczo spełnić podobne formalności jak w przypadku inwestycji w dom jednorodzinny. Dotyczy to sytuacji, gdy planowany obiekt będzie trwale związany z gruntem. Musimy wtedy pamiętać o uzyskaniu pozwolenia na budowę a,  po jego otrzymaniu, zawiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót. Nadzór budowlany informujemy również o zakończeniu inwestycji. Odstępstwo od tych zasad stanowi inwestycja w domek, który nie jest trwale związany z gruntem, co kwalifikuje go do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych. Taka konstrukcja jest zwolniona z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę - wystarczy wówczas samo zgłoszenie. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo Budowlane, która ma na celu  przyspieszenie procesu budowlanego w odniesieniu do większości inwestycji. Ostateczna wersja ustawy pokaże, czy zakładane zmiany obejmą również budowę domków letniskowych.

Domek letniskowy - konstrukcja na miarę marzeń

Podstawą współczesnego budownictwa są geometryczne struktury, zbudowane według trzech podstawowych zasad: symetrii, harmonii oraz synergii. Domek letniskowy, zaprojektowany według najnowszych trendów, wpisujących się w aktualne konwencje projektowania to inwestycja na lata. Optymalne wykorzystanie jego przestrzeni przyczyni się do komfortowego użytkowania dostępnego metrażu. Warto uwzględnić podział na strefy: dzienną i nocną (w odpowiednich proporcjach), pamiętając o płynnych przejściach pomiędzy nimi. Prosta bryła zyska na atrakcyjności dzięki zastosowaniu przeszkleń. Umożliwią one dostęp naturalnego światła do wnętrz i jednocześnie zapewnią nieograniczony widok na najbliższą okolicę domku.

Estetyka drewna, funkcjonalność PVC

W zanurzonym w naturze domku letniskowym sprawdzi się wystrój z drewna. Zastosowanie wykonanej z tego materiału stolarki okiennej może się jednak okazać zbyt kosztowne. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas wybór okien PVC, które wyglądają jak drewniane. Takie wyroby znajdziemy np. w ofercie firmy MS więcej niż OKNA.

Okna PVC Wood Look łączą w sobie estetykę drewna i zalety okien PVC. Zastosowane w nich innowacyjne łączenie ram i skrzydeł oraz bogata kolorystyka oklein, sprawia, że idealnie przypominają stolarkę drewnianą, tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA, firmy oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej. Okna PVC nie wymagają konserwacji, niezbędnej w przypadku wyrobów z drewna, co ułatwia ich eksploatację. Są również tańsze od swoich drewnianych odpowiedników, dodaje ekspert.


Stolarka okienna z PVC o wyglądzie drewna dobrze wkomponuje się w konstrukcję domku letniskowego. Szeroki wybór dostępnych rozwiązań pozwala na dopasowanie kolorystyki okien zgodnie z naszymi oczekiwaniami estetycznymi. Dzięki funkcjonalnym przeszkleniom, domek nabierze charakteru i, wraz z otaczającą działką, będzie naszą przestrzenią relaksu. Wysokiej jakości okna zapewnią również ochronę termiczną, więc jeśli wyposażymy obiekt w ogrzewanie, możemy  w nim  także spędzać czas poza sezonem letnim.

źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA
zdjęcie wprowadzające: Fotolia Monthly_M