Dom na start. Rządowy program "Mieszkanie dla Młodych"

Dodano: piątek, 12 września 2014 10:11

Kupno własnego domu, szczególnie dla osób młodych, jest przeważnie sporym wyzwaniem finansowym. Co jednak możemy zrobić, by uwolnić się od wynajmowanego mieszkania, cieszyć się własną nieruchomością i mądrze zainwestować w swoją przyszłość? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych".

W pierwszym półroczu banki przyznały ponad 6 tys. kredytów na zakup pierwszego mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Z danych BGK wynika, że to wynik trzy razy większy niż w przypadku poprzedniego projektu - "Rodzina na swoim".

Rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" - warunki do spełnienia

Nieruchomość z rynku pierwotnego jest dobrym i jedynym rozwiązaniem dla osób, które chcą skorzystać z pomocy państwa przy jej zakupie. Wraz z nowym rokiem wprowadzony został rządowy program "Mieszkanie dla Młodych". Młodzi ludzie mogą liczyć na dość dużą pomoc finansową, jednak tylko wtedy, gdy zdecydują się na zakup nowo wybudowanego mieszkania lub domu. Program nie obejmuje, bowiem lokali z rynku wtórnego.

Poza koniecznością kupienia nieruchomości w stanie deweloperskim trzeba spełnić jeszcze kilka warunków. Jednym z nich jest nieposiadanie zakupionego wcześniej lokum. By przystąpić do programu nie można także przekroczyć 35. roku życia. Co ważne, w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego współmałżonka.
Dopłatą może być objęte maksymalnie 50 mkw. nieruchomości.

Samo mieszkanie nie może być większe niż 75 mkw. Natomiast powierzchnia domu nie może przekroczyć 100 mkw. Rodziny posiadające co najmniej troje dzieci mogą wybrać nieruchomości o 10 mkw. większe, komentuje Dawid Sztandera, prezes zarządu firmy Novum Plus, która w podpoznańskim Lusówku realizuje Osiedle Rozalin.

Istotne jest także byśmy spełnili wymogi dotyczące ceny nieruchomości za metr kwadratowy. Są one publikowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ustalają je wojewodowie osobno dla poszczególnych województw, miast wojewódzkich oraz gmin z nimi sąsiadujących. W III kwartale 2014 r. cena 1 mkw. mieszkania w przypadku gmin przylegających do Poznania nie może przekroczyć 5029,20 zł.

Rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" - dostosowane do potrzeb

Skorzystanie z programu "Mieszkanie dla Młodych" jest sposobem na pozyskanie kwoty potrzebnej na wkład własny. Trzeba jednak sprawdzić czy bank, z którego usług chcemy skorzystać przystąpił do programu. Do tej pory na udział zdecydowało się 11 banków, docelowo ma ich być 16.

Młodzi ludzie mogą liczyć na dość dużą pomoc. W zależności od liczby dzieci, państwo dopłaci do kredytu od 10 do 20 proc. ceny kupowanej nieruchomości. Małżeństwa bezdzietne i osoby samotne otrzymają 10 proc. dopłaty, małżeństwa i osoby samotne wychowujące co najmniej jedno dziecko - 15 proc. Natomiast rodziny, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko otrzymają dodatkowe 5 proc. na przedterminową spłatę kredytu, mówi Sztandera. Dopłata wypłacana jest na samym początku procesu zakupu. Jest ona bezzwrotna, o ile nabywca nie sprzeda lub nie wynajmie nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu.

Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że deweloperzy dostosowują ceny przeciętnych nieruchomości do limitów ustalonych przez program i włączają do swoich ofert segment tzw. mieszkań popularnych.

Korzystając z dopłat przyznawanych w ramach rządowego programu, młodzi ludzie mogą sobie pozwolić nawet na zakup dwupoziomowego mieszkania z ogródkiem, które jest częścią domu w zabudowie bliźniaczej, mówi Sztandera.

źródło i zdjęcie: Novum Plus