Termorenowacja: 4 kroki do energooszczędnego domu

Dodano: środa, 01 kwietnia 2015 12:09

Szacuje się, że zastosowanie odpowiednich materiałów i technologii pozwala zaoszczędzić 15-20% energii zużywanej do ogrzewania budynków. Dzięki zastosowaniu rozwiązań termoizolacyjnych firmy Paroc ta oszczędność może być jeszcze większa. Zobacz przykład efektywnej termorenowacji!

Termorenowacja w czterech krokach

W naszym przykładzie analizujemy rozwiązania termorenowacyjne zastosowane w domu z cegieł, który zużywał rocznie aż 50 900 kWh.

Opis stanu początkowego (przed modernizacją):

Ściany zewnętrzne, wartość U - 1,66 W/m²K - mur ceglany, grubość 250 mm, bez izolacji
Dach skośny, wartość U - 0,45 W/m²K - strop poddasza poziomy, izolowany 200 mm warstwą trocin
Podłoga, wartość U - 0,40 W/m²K
Okna, wartość U - 2,2 W/m²K
Drzwi, wartość U - 2,2 W/m²K
Wentylacja naturalna, 0,78 wymian/h

Zużycie energii
Konstrukcja budynku kWh
Wentylacja kWh
Ogółem kWh
Okres pomiaru 1 rok
42 200
8700
50 900

1. Wymiana izolacji

Przystępując do modernizacji domu zacznij od wymiany izolacji. Pamiętaj o zasadzie 20+20+30. To bardzo prosta zasada, którą powinien zapamiętać każdy inwestor. Oznacza ona, że powinieneś ocieplić płytę fundamentową (fundament) minimum 20 cm warstwą izolacji zabezpieczającą przed chłodem z gruntu, ścianę zewnętrzną minimum 20 cm warstwą, a dach minimum 30 cm warstwą. W omawianym przykładzie wymieniono izolacje w dachu oraz ścianach zewnętrznych:

Dach skośny
- warstwa trocin wymieniona na 300 mm grubości płytę PAROC UNS 37
- wartość U - 0,13 W/m²K

Ściana zewnętrzna
- zastosowano od zewnątrz 140 mm płyty PAROC FAS 4 z tynkiem (metodą lekką mokrą)
- wartość U - 0,24 W/m²K

Możesz użyć też płyt PAROC Linio 15, które charakteryzują się lepszymi parametrami izolacyjności, co jednocześnie daje większą energooszczędność.

2. Wymiana okien

Tak jak w podanym przykładzie czeka cię wymiana wszystkich okien. Wybierz takie, które spełniają obowiązujące normy, czyli wartość U - 1,4 W/m²K.

3. Wymiana drzwi wejściowych

Wybierz takie, które spełniają obowiązującą normę, czyli o wartości U - 0,7 W/m²K

4. Wentylacja

W omawianym przykładzie naturalną wentylację zastąpiono przez system mechanicznej wentylacji z odzyskiem 40% ciepła i 80% czasem pracy.

Nawet 64% oszczędności

Co nam daje zastosowanie się do powyższych zaleceń? Zobaczmy nasz przykład.

Tabela. Oszczędność energetyczna przy zastosowaniu poszczególnych rozwiązań modernizacyjnych budynku

Tabela. Oszczędność energetyczna przy zastosowaniu poszczególnych rozwiązań modernizacyjnych budynku

Z powyższego przykładu wynika, że najefektywniejszym sposobem oszczędności energii jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej PAROC. Sama wymiana płyt izolacyjnych na takie o odpowiednio dobranej grubości pozwoli zaoszczędzić od 30 do 50% zużywanej dotychczas energii, podsumowuje Adam Buszko z firmy Paroc, która przeprowadziła obliczenia. W połączeniu z innymi modernizacjami (okna, drzwi, wymiana wentylacji) można zaoszczędzić nawet 64% energii w ciągu jednego roku.

Stosując odpowiednią izolację termiczną możesz wiele oszczędzić oraz uzyskać wymagane wskaźniki energetyczne dla twojego domu. Pomoże ci to również w  jego sprzedaży. Od 1 stycznia 2009 r. w Polsce budynki i mieszkania nie posiadające świadectw energetycznych nie mogą być przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości.

źródło i zdjęcie: PAROC