Termorenowacja ścian i sufitów od wewnątrz płytami Eurothane G

Dodano: czwartek, 23 października 2014 00:00

Ocieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze  budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest  to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. Nowoczesne materiały izolacyjne ułatwiają przeprowadzenie modernizacji termicznej w taki  właśnie sposób. Ocieplenie od środka jest ryzykowne w sytuacji, gdy w budynku panuje wysoka wilgotność, a wentylacja nie działa sprawnie. Zachodzi wówczas ryzyko, że ściana pod izolację będzie tak zimna, że wilgoć zacznie się wykraplać właśnie w tym miejscu.

Zapewnienie właściwej wentylacji niweluje ten problem. W nowoczesnym budownictwie, w którym zasady energooszczędności skłaniają do stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, problem ocieplenia od środka w ogóle nie istnieje. Zamiast pytania "czy ocieplać od środka" pojawia się inne - "czym ocieplać", by zyskać maksymalny efekt. Materiałem godnym polecenia jest Eurothane G.

Eurothane G to twarde płyty poliuretanowe PIR jednostronnie pokryte płytą kartonowo-gipsową. Między warstwą poliuretanu i gipsu znajduje się warstwa paroizolacji. Dzięki temu unikamy żmudnego wykonywania trzech osobnych warstw - ocieplenia, paroizolacji i poszycia z płyt gipsowych. Znika też ryzyko popełnienia błędu podczas prac oraz znacznie zmniejsza się zużycie materiału.

Płyty Eurothane G maja wymiary 2600 x 1200 mm i dostępne są w grubościach od 20-120 mm + okładzina GK. Ich współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi zaledwie 0,023 W/mK - dla wełny mineralnej i styropianu uważanych za bardzo dobre izolacje termiczne współczynnik ten wynosi około 0,04). Pozwala to zastosować znacznie mniejszą grubość izolacji dla uzyskania tego samego stopnia izolacyjności. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że dla budynków zabytkowych, w których jakiekolwiek prace zmieniające wygląd elewacji są zabronione, zastosowanie systemu takiego jak Eurothane G jest jedynym sposobem na poprawienie ich charakterystyki termoizolacyjnej.

Montaż płyt Eurothane G

Wybór sposobu montażu uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju podłoża, jak również wymogów budowlanych. Płyty Eurothane G zastosowane mogą zostać jako wykończeniowo-termoizolacyjna warstwa ścian, sufitów, ścianek działowych lub izolacja zimnych klatek schodowych.

Eurothane G:

  • twarde płyty poliuretanowe PIR jednostronnie wykończone płytą G-K, stosowane od wewnątrz jako termoizolacja   ścian, sufitów, poddaszy lub ścianek działowych
  • zawiera poraoizolację
  • montowane na podkonstrukcji lub klejone bezpośrednio do ściany klejem gipsowym
  • stosowanie Eurothane G pozwala uniknąć żmudnego i kosztownego montażu poszczególnych warstw
  • jest często jedynym rozwiązaniem termoizolacji od  wewnątrz tam, gdzie nie ma możliwości zmiany wyglądu elewacji
  • materiał sklasyfikowany jako NRO (Euroclass B s1 d0)
  • wymiary paneli: 1200 x 2600 mm
  • grubość PIR:  20-120 mm (+ 9,5 mm GK)

źródło i zdjęcia: Recticel Izolacje