Nowa jakość szklanej elewacji - system StoVentec Glass

Dodano: środa, 01 lipca 2015 10:21

Budynki o szklanych elewacjach to coraz częstszy widok. Architekci na nowo odkrywają walory szkła i wypełniają nim ulice. Za tym trendem idą również działania producentów systemów elewacyjnych, którzy starają się połączyć naturalne piękno szkła z funkcjonalnością i ekonomicznością. Szczególnie wyróżniającym się rozwiązaniem jest system StoVentec Glass, którego zoptymalizowane właściwości wyznaczają nową jakość szklanych systemów elewacyjnych.

StoVentec to wentylowany, podwieszany system ociepleń, który łączy w sobie nowoczesny design, oszczędność, funkcjonalność i bezpieczeństwo. Głównym jego elementem jest płyta wykonana z granulatu z przetworzonej stłuczki szklanej, której wyjątkowe właściwości materiałowe - niski współczynnik rozszerzalności termicznej, odporność na zawilgocenie oraz niewielki ciężar i czystość ekologiczna - zdobyły uznanie projektantów i inwestorów na całym świecie.

Oczywistą i jednocześnie jedną z najważniejszych funkcji wentylowanych elewacji jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Między warstwą izolacyjną,
a płytą nośną znajduje się bowiem specjalna pusta przestrzeń (tzw. szczelina wentylacyjna), gwarantująca właściwą wymianę powietrza oraz lepsze odprowadzanie wilgoci. Mur schnie szybciej, a ściana i płyta izolacyjna są długotrwale chronione i utrzymywane w dobrym stanie.

StoVentec Glass idealnie sprawdza się zarówno w przypadku nowych budynków jak i tych wymagających renowacji, na elewacjach i co ważne, również we wnętrzach. Wykonanie elewacji wentylowanych jest idealną metodą nie tylko termoizolacji, ale również poprawy wyglądu budynku. Panele ze szkła hartowanego, z połyskiem, sprawiają wrażenie głębi. Różnorodne kształty i wymiary pozwalają na dużą swobodę projektowania. Niewidoczne mocowanie paneli oraz możliwość łączenia powierzchni panelowych z powierzchniami bezspoinowymi, np. wykończonymi tynkiem to dodatkowe zalety systemu.

Bogata paleta kolorów umożliwia projektowanie kompozycji w podobnym odcieniu lub na zasadzie kontrastu. Zaletą systemu StoVentec Glass przy aranżowaniu elewacji jest możliwość zastosowania intensywnych, nawet bardzo ciemnych odcieni. Dzięki stałej cyrkulacji powietrza w szczelinie wentylacyjnej, nawet wysoka dobowa amplituda temperatur nie prowadzi do uszkodzenia elewacji.

Regulowana podkonstrukcja systemu umożliwia zachowanie zmiennej odległości między ścianą a płytą nośną, co pozwala na niwelowanie nierówności nawet w przypadku wyjątkowo nieregularnych czy uszkodzonych podłoży.

Warto podkreślić, że system StoVentec Glass poprawia również komfort użytkowania budynku i jego bezpieczeństwo: jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i nie rozprzestrzenia ognia, zapewnia dobrą izolację cieplną a wielowarstwowa budowa systemu zwiększa izolacyjność akustyczną budynku nawet do 10 dB. Dzięki cało powierzchniowemu klejeniu szkła hartowanego do płyty systemowej, nawet po uszkodzeniu powierzchni szklanej, panele nie rozpadają się na kawałki. Dlatego mogą być montowane również w położeniu sufitowym.

Montaż prefebrykowanych paneli StoVentec Glass jest łatwy, szybki i niezależny od tego, przy jakiej pogodzie toczą się prace a w przypadku uszkodzenia możliwa jest wymiana pojedynczych paneli.

StoVentec Glass to nowa jakość szklanej elewacji, połączenie nowoczesnej formy i funkcjonalności, którego oczekują architekci i inwestorzy.

źródło i zdjęcie: Sto