Trzy szklane cuda architektury, które współtworzyła firma Saint-Gobain

Dodano: czwartek, 30 lipca 2015 13:23

Co łączy paryski Luwr, Wersal i Teatr Narodowy w Pekinie? Z jednej strony w każdym z nich możemy podziwiać szklane konstrukcje zachwycające ponadczasową, nowoczesną formą i jakością wykonania. Z drugiej fakt, że do ich stworzenia wykorzystano produkty Saint-Gobain - firmy, która w tym roku obchodzi 350. rocznicę swojego powstania.

Jednym z najbardziej znanych projektów zrealizowanych przez Saint-Gobain jest Galeria Zwierciadlana znajdująca się w pałacu wersalskim - jednej z najznakomitszych budowli baroku klasycznego i symbolu francuskiej monarchii absolutnej. Jest to sala mająca ponad 70 metrów długości i 10 metrów szerokości. Wzdłuż całej 74-metrowej ściany znajduje się 17 wielkich okien, a po przeciwległej stronie tyle samo ogromnych paneli lustrzanych stworzonych przez Saint-Gobain. Całą Galerię, uważaną przez wielu za serce pałacu, zdobi łącznie 357 luster, które o zmierzchu odbijają wpadające przez okna światło, tworząc niepowtarzalny efekt wizualny.

Kolejnym cudem architektury, w którego powstanie była zaangażowana Saint-Gobain jest futurystyczny Teatr Narodowy w Pekinie. Ten imponujący budynek o wymiarach 212 na 144 metry i aż 46 metrach wysokości, zajmuje obszar o powierzchni 180 tysięcy metrów kwadratowych. Został otwarty w 2007 r., a jego nowoczesna i niestandardowa konstrukcja jest otoczona sztucznym zbiornikiem wody. Dach Teatru Narodowego, którego powierzchnia wynosi ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych składa się w połowie ze szkła dostarczonego przez Saint-Gobain, a w drugiej z tytanu. Zastosowany podział na część przeszkloną oraz nieprzeszkloną stanowi nawiązanie do popularnej na Dalekim Wschodzie koncepcji yin i yang.

Firma Saint-Gobain miała również istotny wkład w rozbudowę muzeum w Luwrze - jednego z najbardziej znanych muzeów sztuki na świecie, chętnie odwiedzanego przez turystów ze wszystkich stron globu. Znajdująca się na jego dziedzińcu przejrzysta piramida zbudowana pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, została wykonana z laminowanego szkła wyprodukowanego przez Saint-Gobain. Jej konstrukcja posiada 21 metrów wysokości i składa się ze 118 paneli trójkątnych i 675 paneli w kształcie rombu.

Obchodzone w tym roku 350-lecie powstania Saint-Gobain skłania do podsumowań i prezentacji osiągnięć, których autorem była firma. Wśród nich są szklane konstrukcje architektoniczne, które nie tylko wzbogaciły otaczającą nas przestrzeń, ale i dziedzictwo kulturowe, mówi François-Xavier Moser, Prezes Saint-Gobain w Polsce, Rumunii i Bułgarii. Co ważne Saint-Gobain, czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń, cały czas tworzy kolejne atrakcyjne rozwiązania, stanowiące wzór innowacyjności i kreatywności, podkreśla François-Xavier Moser.

źródło: SAINT-GOBAIN
zdjęcie: Wikipedia