Skorzystaj z dopłat budując w systemie Termalica. Możesz zyskać nawet 50 tysięcy złotych!

Dodano: wtorek, 03 listopada 2015 11:18

Budowa domu energooszczędnego jeszcze nigdy nie była tak opłacalna. W 2013 roku ruszył program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na ten cel Fundusz przeznaczył aż 300 mln złotych. Budujący energooszczędne domy jednorodzinne będą mogli starać się o dopłaty w wysokości 30 lub 50 tysięcy złotych. Sprawdź, jakie wymogi należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie.

Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od uzyskania przez budynek odpowiedniego standardu energetycznego określonego przez wskaźnik EUco. Wskaźnik ten oznaczać będzie roczne jednostkowe zapotrzebowanie budynku na energię użytkową przeznaczoną na jego ogrzanie i wentylację. Dla domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych ustalone są dwa standardy: NF40 i NF 15.

Standardy energetyczne a wysokości dopłat
DOMY JEDNORODZINNE
standard NF40 – EUco ≤ 40 kWh/m2 rok – 30 000 zł brutto
standard NF15 – EUco ≤ 15 kWh/m2 rok – 50 000 zł brutto

LOKALE MIESZKALNE W BUDYNKACH WIELORODZINNYCH
standard NF40 – EUco ≤ 40 kWh/m2 rok – 11 000 zł brutto
standard NF15 – EUco ≤ 15 kWh/m2 rok – 16 000 zł brutto

Dobry projekt to podstawa
Inwestor, który planuje ubiegać się o dopłatę do kredytu, powinien zakupić projekt gwarantujący spełnienie określonego standardu energetycznego, a następnie zrealizować budowę domu zgodnie z tym projektem i założeniami technicznymi dotyczącymi izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych. Na rynku już teraz dostępne są gotowe, opracowane w oparciu o system Termalica, projekty domów energooszczędnych, które spełniają wymogi standardu NF40*.

Buduj energooszczędnie z Termaliką
Najlepsze efekty energooszczędne możemy uzyskać wybierając do budowy materiały tworzące zgrany system budowlany, o wysokich parametrach izolacyjnych i wysokiej dokładności wymiarowej - takich jak wyroby z betonu komórkowego Termalica. System Termalica składa się z ciepłych bloczków wyposażonych w połączenia pióro+wpust, zbrojonych belek nadprożowych, kształtek U, elementów stropowych oraz zaprawy cienkowarstwowej. Dzięki wysokiej dokładności wymiarowej bloczków i zastosowaniu zaprawy cienkowarstwowej o grubości spoin 0,5-2 mm, uzyskujemy jednorodne termicznie ściany. Budując energooszczędnie z Termaliką możemy zyskać nie tylko dopłatę do kredytu, ale i zagwarantować sobie niższe rachunki za ogrzewanie domu.

Dom energooszczędny w liczbach
Przegrody zewnętrzne budynku, czyli ściany, podłoga oraz dach, mają decydujący wpływ na wielkość strat ciepła i osiągnięcie przez budynek wymaganej kategorii energetycznej. Dla standardu energetycznego NF40 przewidywany współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych będzie musiał spełniać warunek U<0,15 W/m2K.

Sprawdźmy, z czego można wybudować dom, by spełnić te wymagania
Zastosowanie do budowy domu energooszczędnego bloczków Termalica o wysokich parametrach termoizolacyjnych jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Termalica umożliwia wzniesienie ścian przy zastosowaniu ocieplenia ze standardowego rodzaju styropianu lub wełny mineralnej o grubości od 14 do 20 cm. W przypadku zastosowania innych materiałów murowych, takich jak pustaki ceramiczne poryzowane lub bloczki silikatowe, należy liczyć się z koniecznością zastosowania grubszej, a więc droższej warstwy ocieplenia. Tego typu ściany należy zaizolować standardowym styropianem o grubości 24-26 cm lub drogimi płytami grafitowymi o grubości 19-20 cm.

źródło i zdjęcia: Bruk-Bet