Precyzja dźwięku dzięki ISOVER w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Dodano: czwartek, 17 września 2015 05:00

Trwają prace nad budową warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. W budynku szczególny nacisk położono na wysoką jakość akustyki - bardzo istotny aspekt w obiektach sakralnych. O właściwy czas pogłosu oraz ciepło w całym obiekcie zadbała marka ISOVER.

Budynek o tak dużej kubaturze jak Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie wymaga szczególnie starannego zaprojektowania w zakresie akustyki. Pogłos, czyli popularne zjawisko echa, może wynosić w takim obiekcie nawet do kilkudziesięciu sekund, co wpływa w niekorzystny sposób na odbiór dźwięku czyli komfort akustyczny. Zniwelowanie pogłosu wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiednich materiałów.

Jednym z elementów, który ma pochłonąć dźwięk, jest, w przypadku takich rozwiązań architektonicznych, kopuła obiektu. To właśnie ta część budynku, odpowiednio wytłumiona, pochłania dźwięk, przyczyniając się tym samym do poprawy akustyki wewnątrz świątyni. Aby zapewnić efektywną akustykę potrzebowaliśmy bardzo lekkich materiałów o doskonałych parametrach pochłaniania dźwięku we wszystkich częstotliwościach. Dlatego właśnie zaproponowaliśmy wykorzystanie produktów ISOVER - Super-Vent Plus, płyty pokrytej mocnym czarnym welonem szklanym, który dodatkowo jeszcze spowodował, że sam materiał pochłaniający dźwięk nie jest widoczny - mówi Władysław Pawłowski, Doradca Sprzedaży Projektowej ISOVER.

Dzięki temu, że Super-Vent Plus jest płytą z wełny mineralnej szklanej, posiada doskonałe parametry pochłaniania dźwięku, a przy tym jest jeszcze materiałem lekkim oraz sztywnym o zdeklarowanej odporności na działanie wody.

Ze względu na istotę odpowiedniej akustyki w Świątyni Opatrzności Bożej wykonano badania dźwięku dla różnych grubości izolacji. Wyniki wskazały, że Super-Vent Plus jest nie tylko najlepszym materiałem do fasad wentylowanych z lambdą wynoszącą 0,031 W/mK, ale również zapewni doskonałą izolacyjność akustyczną, eliminując w świątyni uciążliwy pogłos. Zastosowaliśmy 60 m2 produktu o grubości 100-345 mm, a także 1486 m2 o grubości 180, do izolacji kopuły. Dzięki tym materiałom budynek świątyni pochłania dźwięk w wymaganym zakresie częstotliwości - podsumowuje projekt Władysław Pawłowski.

Eksperci ISOVER zadbali również o estetykę elewacji Świątyni Opatrzności Bożej, oferując jako izolację cieplną, zapewniającą chłód latem i ciepło zimą, na ścianę zewnętrzną z okładziną kamienną w systemie fasady wentylowanej, odpowiedni produkt. Aby uzyskać oczekiwany efekt należało zadbać o poprawną wiatroizolację, a więc zastosować takie produkty, które zapobiegną powstawaniu przewiewów i skutecznie uszczelnią elewację. Efektywną izolację fasady zapewnił Ventiterm Plus - płyty z wełny mineralnej otrzymanej z włókien skalnych, pokryte czarnym welonem szklanym. Dla ocieplenia budynku użyto 1814 m2 tego produktu.

źródło i zdjęcia: Isover