Jak zaizolować ławy fundamentowe?

Dodano: wtorek, 27 października 2015 15:42

Izolacje poziome ław fundamentowych mają podstawowe znaczenie dla późniejszej wartości użytkowej i zdrowotnej budynku. Zła pozioma warstwa izolacyjna fundamentów lub zmniejszająca się z biegiem lat ich szczelność prowadzi do przenikania wilgoci i poprzez podciąganie kapilarne, do podnoszenia się jej poziomu w ścianach. Powoduje to niszczenie materiałów, z których są one wykonane. Dlatego też należy je wykonywać ze szczególną starannością.

Izolacja taka składa się najczęściej z dwóch zlepionych ze sobą warstw papy izolacyjnej, przyklejonych lepikiem do podłoża, w następującej kolejności:

  • podłoże,
  • warstwa gruntująca IZOHAN IZOBUD Br,
  • warstwa lepiku na zimno - IZOHAN IZOBUD Br-tixo lub IZOHAN IZOBUD KL,
  • papa izolacyjna,
  • warstwa lepiku na zimno - IZOHAN IZOBUD Br-tixo lub IZOHAN IZOBUD KL,
  • papa izolacyjna.

Jako rozwiązanie alternatywne możemy tez zastosować izolację z nowoczesnych materiałów mineralnych typu PCC, a mianowicie IZOHAN ekofolię wysokociśnieniową 1-składnikową. Stosujemy warstwę grubości 3 mm, nanosząc IZOHAN ekofolię wysokociśnieniową 1-składnikową w min. dwóch operacjach roboczych, tak aby poszczególne warstwy nie przekraczały grubości 2 mm.

Izolacje poziome, zarówno te ułożone na ławie fundamentowej, jak i te na ścianie fundamentowej, muszą być ciągłe na całej długości i połączone z izolacją pionowąściany fundamentowej oraz z izolacją posadzki piwnicy (jeśli budynek jest podpiwniczony). Jeśli strop znajduje się poniżej powierzchni terenu, dodatkowo izolację poziomą układa się 30 cm nad poziomem terenu, czyli w miejscu, w którym powinno zakończyć się izolację pionową.

źródło i zdjęcia: Izohan

Firma Izohan