Ograniczamy koszty ogrzewania w środku sezonu

Dodano: piątek, 29 stycznia 2016 15:35

Zima pochłaniająca gigantyczne pieniądze na ogrzanie domu może zostać okiełznana za sprawą termomodernizacji, ale z tym musimy poczekać do rozpoczęcia sezonu remontowo-budowlanego z plusowymi temperaturami. Co zatem można zrobić, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie kiedy sezon grzewczy jest w pełni?

Średnie opłaty ogrzewania nieocieplonego domu stanowią ponad 50% wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Długi sezon grzewczy może wiązać się z rachunkami liczonymi w tysiącach złotych. Dlatego też coraz więcej Polaków nie chce przepłacać za ciepło w domu i decyduje się na termomodernizację, która jest najskuteczniejszym rozwiązaniem wpływającym na komfort cieplny domu oraz obniżenie kosztów jego eksploatacji. W nowo powstających domach energooszczędne rozwiązania stają się standardem.

Zastosowanie markowych styropianów o odpowiedniej grubości to jedna z najbardziej racjonalnych i opłacalnych inwestycji przynoszących zyski każdego roku, mówi Krzysztof Krzemień dyrektor techniczny Termo Organiki - Raz dobrze wydane pieniądze pracują w naszym klimacie co najmniej kilka miesięcy każdej jesieni i zimy, nie wspominając o lecie, kiedy to dobrze zaizolowane ściany chronią nas przed upałem. Ocieplając dom 15 centymetrową warstwą styropianu w kropki Termo Organiki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Kiedy sezon grzewczy jest w pełni możemy zastosować kilka tymczasowych rozwiązań, które  pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania. Warto zmienić przyzwyczajenia, które zimą uszczuplają nasz domowy budżet związany z zapewnieniem ciepła naszego domowego gniazdka.

Lista doraźnych trików ograniczających zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu

  • Zdecydowanie lepiej wietrzyć mieszkanie przez kilka minut przy szeroko otwartych oknach niż zostawiać je na dłuższy czas lekko uchylone.
  • Nie warto zbyt mocno ogrzewać pomieszczeń gospodarczych oraz utrzymywać tej samej temperatury we wszystkich pomieszczeniach całą dobę. Mniejsza praca kaloryferów pod naszą nieobecność to spore oszczędności energii (ok. 10-15%). Nie we wszystkich pomieszczeniach temperatura musi być jednakowa, co wpłynie na oszczędność energii, a może skutkować dodatkowymi profitami. W sypialni na przykład zdecydowanie lepiej się śpi, a organizm szybciej się regeneruje, kiedy temperatura jest niższa o kilka stopni niż w pozostałych pomieszczeniach.
  • W pochmurny dzień bez słońca staraj się zasłaniać okna zasłonami i roletami. To spowoduje, że ciepło nie będzie miało łatwej ucieczki na zewnątrz domu. W przypadku słonecznego dnia, odwracamy działanie, rozsuwamy wszystkie żaluzje, zasłony, firanki czy rolety tak, by słońce miało łatwą drogę do wnętrza domu i nagrzało jego pomieszczenia.
  • Warto umieścić ekrany odbijające ciepło za grzejnikami. To rozwiązanie gwarantuje, że odbite ciepło wróci do wnętrza budynku zamiast uciekać na zewnątrz przez ściany. Nie zasłaniamy również grzejników zasłonami czy firankami.

Zarówno w ocieplonym, jak i nieocieplonym budynku, przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi.

źródło i zdjęcie: Termo Organika