Budujące 25 lat - urodziny ATLASA

Dodano: poniedziałek, 15 lutego 2016 15:17

15 lutego to symboliczna data w kalendarzu wywodzącej się z Łodzi firmy ATLAS. Tego dnia, w 1991 roku, formalnie zarejestrowano spółkę produkującą klej do glazury Atlas.

Gdy Grzegorz Grzelak, Andrzej Walczak i Stanisław Ciupiński zakładali pierwszą spółkę cywilną AT-TA, żaden z nich zapewne nie przypuszczał, że 25 lat później rozpoczęta przez nich działalność zaowocuje sukcesem na rynku międzynarodowym i pozycją lidera polskiej branży materiałów budowlanych, regularnie nagradzanego tytułami "Superbrand" czy "Budowlanej Marki Roku".

Wolność, al - chemia i betoniarka

Przez ćwierć wieku ATLAS przeszedł długą drogę od trzyosobowej firmy zajmującej się drobnymi pracami wykończeniowymi do lidera rynku chemii budowlanej. Historia marki jest jednocześnie historią polskiej przedsiębiorczości, rozkwitającej po 89 roku w realiach początkującej gospodarki wolnorynkowej. Odbierając w 2015 r. jedną z nagród biznesowych współzałożyciel firmy, Andrzej Walczak, mówił: – Dzisiaj wolność gospodarcza znaczy co innego niż wtedy, gdy my zaczynaliśmy biznes. Wtedy wolnością była możliwość kupienia waluty, podróżowania, czytania tego, co się chce. Wolnością była też możliwość pozostania tam, gdzie się jest.

Pozostając tam, gdzie byli, w swojej małej ojczyźnie – Łodzi, założyciele firmy ATLAS jednocześnie dynamicznie ruszyli z miejsca, zdobywając kolejnych klientów na prace wykończeniowe. Przełomowe zlecenie przyszło po trzech latach – planujący otwarcie salonu z glazurą w Łodzi obcokrajowiec, oprócz płytek dostarczył na plac budowy dwie palety zachodniego kleju do glazury. W Polsce, w której wówczas płytki klejono na tradycyjną zaprawę z piasku i cementu, była to zupełna nowość. Tajemniczy, konieczny w mieszance piasku i cementu chemiczny składnik zaprawy klejowej został zidentyfikowany przez prof. Politechniki Łódzkiej, Piotra Klemma. Po trzech miesiącach prac laboratoryjnych receptura na polski klej do glazury była gotowa.

Pożyczona od jednego z klientów betoniarka i sklepowa waga do odmierzania ilości składników pracowały na pełnych obrotach w garażu, w którym rozpoczęła się produkcja zarejestrowanej 15 lutego 1991 r. spółki ATLAS.

Dobremu pomysłowi, pasji i wierze w sukces przyszła w sukurs tendencja rynkowa – w Polsce zaczęła się moda na okładziny ceramiczne. Dość szybko niezbędne stało się wynajęcie hali produkcyjnej, pożyczona betoniarka została spłacona, a wagę wstawiono do atlasowego muzeum, gdzie jest dziś jednym z najważniejszych eksponatów.

Dwadzieścia pięć lat później…

…w ponad 20 fabrykach i 3 kopalniach Grupa ATLAS zatrudnia niemal trzy tysiące osób. W skład Grupy wchodzą przede wszystkim producenci materiałów budowlano-remontowych, którzy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej współtworzą pozycję lidera rynkowego, oferującego najszerszy asortyment materiałów chemii budowlanej. Kompleksowy program współpracy z fachowcami, duży nacisk na kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, pielęgnowanie polskości jako wartości – to wyróżniki firmy, które sprawiają, że z ATLASEM identyfikują się profesjonaliści branży budowlanej, a także osoby związane z kulturą, sztuką i biznesem.

źródło: materiały prasowe Grupy ATLAS

Firma Grupa Atlas