Termomodernizacja domu na wiosnę "Isoverem"

Dodano: poniedziałek, 07 marca 2016 12:09

Nadmierne wychłodzenie pomieszczeń zimą oraz stale rosnące rachunki za ogrzewanie to klasyczne symptomy źle zbilansowanej gospodarki cieplnej budynku. Aby zlikwidować tego typu problem, warto u progu wiosny zastanowić się nad przeprowadzeniem termomodernizacji. Dzięki niej, bez względu na porę roku i panującą pogodę, będziemy mogli cieszyć się komfortem cieplnym i przytulną atmosferą w naszym domu.

Właściwie przeprowadzona termomodernizacja budynku pozwoli nam zmniejszyć jego zapotrzebowanie energetyczne oraz znacznie ograniczyć koszty ogrzewania zimą lub wychładzania latem. Na proces składa się kilka etapów, dlatego też prace mające na celu zrównoważenie bilansu cieplnego naszego domu najlepiej zacząć wraz z początkiem wiosny. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie niezbędne czynności zdążymy wykonać przed nadejściem ekstremalnych temperatur.

Energia pod ochroną

Etapem poprzedzającym termomodernizację budynku powinien być audyt energetyczny przeprowadzony przez profesjonalistę. Na jego podstawie dowiemy się, gdzie znajduje się przyczyna zbyt dużego zapotrzebowania na energię, a specjalista wskaże, które elementy naszego domu powinny być poddane renowacji lub wymianie.

– "Za utratę ciepła najczęściej odpowiedzialne są źle zaizolowane dachy, ściany zewnętrzne, fundamenty, nieszczelne okna i drzwi, a także wady systemu wentylacji. Jeśli zależy nam, by termomodernizacja przeprowadzona została kompleksowo, warto rozważyć wymianę lub odnowienie także tych miejsc, które na obecną chwilę nie stanowią poważnego problemu, niemniej w perspektywie kilku lat mogą niekorzystnie wpłynąć na bilans energetyczny domu czy jego konstrukcję. Dzięki szerokiemu spektrum prac, wykluczymy wszelkie możliwe przyczyny nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń, a także skutecznie zabezpieczymy dom na przyszłość". – mówi Sławomir Kocur, Kierownik Produktu ISOVER.

Przed zleceniem audytu należy także ocenić, czy wykonująca je osoba posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Rzetelnych specjalistów znajdziemy na liście Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

Bezbłędna izolacja

Na problem utraty przez dom energii należy spoglądać całościowo. Nie wystarczy podjąć się jedynie wymiany okien lub kotła. Jeśli inny element domu szwankuje, to nawet dodatkowe źródło ciepła nie ograniczy jego utraty, więc przede wszystkim należy zadbać o prawidłową izolację. Pułapką może być kierowanie się ceną przy wyborze materiałów izolacyjnych. Jedynie solidne, sprawdzone i przede wszystkim odpowiednio dopasowane do specyfiki izolowanej powierzchni i technologii wykonania produkty mogą trwale zatroszczyć się o zrównoważony bilans energetyczny domu.

– "Warto zwrócić uwagę na prawidłowy montaż wybranych materiałów izolacyjnych. Przykładowo wełna szklana, taka jak Profit-Mata (λ = 0,035 [W/m2K]), w pełni wykorzysta swój izolacyjny potencjał i doskonale będzie chronić nasze poddasze, minimalizując tzw. mostki cieplne, gdy będzie montowana nie w jednej, ale dwóch warstwach – zarówno pomiędzy, jak i pod krokwiami. W przypadku wypełnienia izolacją przestrzeni między krokwiami ważne jest również to, by wełnę przycinać w poprzek, a nie wzdłuż rolki, gdyż tym sposobem lepiej dopasujemy wymiar wypełnienia do rozstawu krokwi i ograniczymy mostki cieplne oraz odpady. Im niższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła, tym lepsze właściwości termoizolacyjne posiadać będzie dany materiał. Najważniejszy jest jednak zastosowanie jak najniższego współczynnika przewodzenia ciepła i jak największej łącznej grubości warstw izolacji. Do grona produktów o znakomitych lambdach, poza Profit-Matą, należą również takie produkty jak Super-Mata (λ = 0,033 [W/m2K]) oraz ISOVER Multimax 30 (λ = 0,030 [W/m2K]) Wszystkie dostępne są w szerokiej gamie grubości. Warto też każdorazowo pamiętać o bezpieczeństwie pożarowym i wybierać materiały niepalne". – radzi ekspert marki ISOVER.

Termomodernizacja dachu

Wysoce efektywnym sposobem na termomodernizację poddasza jest nakrokwiowy system opracowany przez inżynierów firmy ISOVER i Wkręt-Met. Składa się on z płyt izolacyjnych ISOVER Taurus, wysokoprzepuszczalnej membrany ISOVER Draftex, inteligentnej paroizolacji Vario® XtraSafe oraz wkrętów Wkręt-Met. Metoda ta polega na podłużnym oraz poprzecznym wzmocnieniu konstrukcji dachu za pomocą deski montażowej oraz zamocowaniu izolacji ISOVER bezpośrednio do krokwi. Rozwiązanie to pozwala na przeprowadzenie remontu bez konieczności ingerowania w wewnętrzną część domu, a zatem wszystkie uciążliwe prace mogą być wykonywane od zewnątrz.

- "W ramach poszerzania rozwiązań dla termorenowacji dachów skośnych wprowadzamy właśnie na rynek innowacyjny system izolacji nakrokwiowej ISOVER Renover, który opiera się na zastosowaniu belek z wełny szklanej o doskonałych parametrach mechanicznych i termoizolacyjnych". – mówi Sławomir Kocur, ekspert z ISOVER.

Aby jak najlepiej przygotować się do termomodernizacji domu, szczegółowy plan działań możemy sporządzić już u schyłku zimy. Bez pośpiechu dopilnujemy niezbędnych formalności, wybierzemy fachowców oraz stworzymy orientacyjny harmonogram prac. Warto pamiętać, że termomodernizacja, mimo iż jest przedsięwzięciem na dużą skalę, stanowi pewną inwestycję, która wraz z każdą kolejną zimą przynosić nam będzie same korzyści.

źródło i zdjęcia: Isover

 

Powiązane artykuły

» Podłoga pływająca – izolacja krok po kroku razem z Isover
» Cisza to ISOVER! Kampania reklamowa Aku-Płyty
» Mistrzowie Izolacji ISOVER spełniają marzenia!
» Mity na temat izolacji dementuje Isover
» I miejsce w programie Konsumenckim Lider Jakości 2016 dla marki ISOVER
» Materiały izolacyjne – sprawdź różnice, które mają znaczenie
» Wybierasz materiały izolacyjne? Zapoznaj się z etykietą!
» Thermistar – technologia stworzona dla wełny mineralnej
» Różne technologie - jeden materiał izolacyjny - ISOVER
» Centrum Szkoleniowe ISOVER działa już dwa lata!
» Isover: Zawilgocenia, grzyb i wyższe rachunki – poznaj winowajcę!
» ISOVER przedstawia korzyści hybrydy dla rynku izolacji
» Dobry mikroklimat w budynkach inwentarskich – rozwiązania ISOVER
» 2016 rokiem kobiet w ISOVER
» Dwie statuetki TopBuilder 2016 dla ISOVER!
» Niska lambda od Mistrza Izolacji ISOVER
» ISOVER po raz trzeci oficjalnym partnerem Kamila Stocha
» ISOVER: Mostki termiczne - szkodniki dla ciepłych domów
» ISOVER na Gali Fundacji Ronalda McDonalda
» Precyzja dźwięku dzięki ISOVER w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
» Narty Kamila Stocha na licytacji! Aukcję wspiera również ISOVER
» Trwają zapisy na profesjonalne szkolenia ISOVER!
» Trwają zapisy na profesjonalne szkolenia ISOVER!
» "Przygotuj się do sezonu" z Kamilem Stochem. Buduj i remontuj z ISOVER oraz FAKRO i odbierz nagrody!
» ISOVER z nowym systemem izolacji dachu skośnego
» ISOVER ociepla Dom Ronalda McDonalda
» Pierwszy w Polsce dom hybrydowy z izolacją ISOVER
» ISOVER buduje pasywnie. Innowacyjne rozwiązania dla budynków energooszczędnych
» Low-lambda izolacji marki ISOVER - skuteczny sposób na oszczędności
» Nowatorskie Centrum Szkoleniowe ISOVER w Gliwicach
» ISOVER z nową kampanią wizerunkową - "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
» ISOVER z nową kampanią wizerunkową "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
» Kościół pasywny w Nowym Targu wyróżniony przez ISOVER
» Zostań wakacyjnym ambasadorem ISOVER!
» Mistrzowie Izolacji - kolejna edycja programu ISOVER
» ISOVER dba o komfort klientów
» "Mistrzowie Izolacji" - kolejna edycja programu ISOVER
» ISOVER wspiera aukcję charytatywną