Koniec z dopłatami MdM w 2016 roku

Dodano: czwartek, 17 marca 2016 14:24

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla młodych". Powodem decyzji jest wyczerpanie środków przeznaczonych na 2016 rok.

Od 16 marca 2016 r. nie można składać wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do kredytu w ramach MdM - wynika z komunikatu BGK. Tegoroczny limit wynosił 730 mln zł, z czego zarezerwowano już 95 proc. 

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, pozostałe 5 proc. ma zapewnić sfinansowanie wniosków złożonych w dniu ogłoszenia postanowienia.

Ustawodawca zabezpieczył w ten sposób także pieniądze dla obecnych beneficjentów, którym urodziło się lub zostało przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

Decyzja Banku Gospodarstwa Krajowego nie jest zaskakująca - twierdzi Marek Szmolke, prezes PB Start. - Przekroczenia limitu w I kwartale można się było spodziewać już pod koniec ubiegłego roku. Wiadomo było wówczas, że 2015 rok był rekordowy - wartość dofinansowania wzrosła trzykrotnie, a przecież zainteresowanie rządowym wsparciem jest coraz większe - wyjaśnia krakowski deweloper.

Przypomnijmy, że tylko do końca stycznia zarezerwowano 60 proc. środków. Pod koniec lutego poziom wykorzystania dopłat z 2016 roku wynosił już ponad 77 proc.

W efekcie, w pierwszej połowie marca niektóre banki przestały przyjmować wnioski. Pozostałe instytucje współpracujące w tym zakresie z BGK muszą postąpić tak samo, ponieważ opublikowany komunikat jest dla nich w pełni wiążący.
Szansa na dopłaty dopiero w 2017 i 2018 roku

A co z osobami, które nie zdążyły?

Bez względu na osiągnięcie limitu w tym roku, nabywcy nadal mogą składać starać się o dopłaty na 2017 i 2018 rok. Do dyspozycji jest odpowiednio 746 mln zł i 762 mln zł.

Nie oznacza to jednak, że planujący zakup nieruchomości mogą odetchnąć z ulgą - przekonuje Marek Szmolke z firmy deweloperskiej PB START. - Pula na przyszły rok może wyczerpać się równie szybko - ostrzega.

Według danych z początku marca, złożono już ponad 1,8 tys. wniosków na pozostałe lata programu. Obejmują one kwotę ponad 53 mln zł. Co więcej, ustawa stanowi, że z wyprzedzeniem można zarezerwować tylko połowę środków. Oznacza to, że w momencie przekroczenia 323 mln zł (na 2017 rok) i 381 mln zł (na 2018 rok), wnioski nie będą przyjmowane.

"Mieszkanie dla młodych" to rządowy program realizowany od 2014 roku. Do tej pory pomógł blisko 50 tys. Polakom w zakupie pierwszego mieszkania. W tym czasie podpisali oni umowy na kwotę ponad 1 mld 207 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami obecnej Rady Ministrów, po 2018 roku MdM nie będzie kontynuowany. Zastąpi go Narodowy Program Budowy Mieszkań.

źródło: Przedsiębiorstwo Budowlane START Sp.j.

Fot.: wvhomes / Foter.com / CC BY-SA