Mity na temat izolacji dementuje Isover

Dodano: czwartek, 14 kwietnia 2016 07:49

Bogata oferta materiałów izolacyjnych, różnorodność technik montażu, a co najważniejsze niezliczone opinie i doświadczenia znajomych – ocieplając dom napotkamy na wiele rozbieżnych informacji, które nie zawsze są prawdziwe. Jakie zatem są najczęstsze mity dotyczące izolacji?

Mit #1 Izolację termiczną można zaprojektować na końcu

Budując dom w systemie gospodarczym, wykonywanie kolejnych etapów budowy często uzależniamy od stanu konta. Niektóre rozwiązania pojawiają się w projekcie nagle wraz z przypływem środków. Istnieje pogląd, że izolację można zaprojektować na końcu procesu budowy domu. Czy na pewno jest to opłacalne? Izolacja ścian spełnia niezwykle ważną funkcję przy budowie czy renowacji domu  – w  ten  sposób  ograniczane  są  straty  energii.  Jeśli  dopiero  planujemy  budowę  domu, wówczas decyzję odnośnie zastosowania izolacji powinniśmy podejmować jeszcze na etapie projektu, aby uniknąć późniejszych, kosztownych i trudnych poprawek.

Warto pamiętać, że proces budowlany od momentu uzyskania pozwolenia na budowę, poprzez dokumentację, budowę obiektu po ostatecznie zamieszkanie trwa średnio 2 lata, zatem z wyprzedzeniem trzeba projektować i dobierać materiały tak, aby w następnych latach spełniać wymagania, które będą wtedy obowiązywać (najlepszą rekomendacją jest projektowanie zgodnie z Warunkami obowiązującymi od 2021 roku). Projektowanie według bieżących Warunków Technicznych spowoduje, że w przypadku ewentualnej decyzji o odsprzedaży obiektu, jego cena rynkowa będzie dużo niższa. Warto odpowiedzieć również na pytanie, czy w przypadku wyboru izolacji stać nas na oszczędności? Elementy wykończeniowe można wymienić, zaś poprawa izolacji w przegrodzie może wiązać się z wysokimi kosztami. Należy pamiętać, że dobrze dobrana izolacja wpływa znacząco na ograniczenie rachunków i zdrowy mikroklimat w budynku.

Mit #2 Tylko gruba warstwa izolacji zapewni pełną ochronę przed stratami ciepła.

Przystępując do ocieplania domu lub garażu, możemy natknąć się na opinie podważające zasadność stosowania materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła i wskazujące, że odpowiednio gruba warstwa jakiejkolwiek wełny zapewni pełny komfort cieplny.

Izolacja termiczna w przegrodzie budowlanej wpływa w największym stopniu na niskie przenikanie ciepła przez budynek i związane z tym straty energii oraz późniejsze koszty ogrzewania lub chłodzenia. Izolacja grubsza już o kilka cm skutecznie obniża wartość współczynnika U. Podobny efekt można osiągnąć stosując w ścianach materiały izolacyjne o jak najniższych współczynnikach przewodzenia ciepła lambda (np. ISOVER oferuje izolację o najniższym współczynniku lambda dla wełen mineralnych = 0,030 W/mK). Najlepszym sposobem osiągnięcia oczekiwanego efektu jest jednak podejście „2 w 1” czyli większa grubość materiału izolacyjnego i materiał o niższej lambdzie (czyli o niższym przewodzeniu ciepła). Izolacja  musi  mieć  odpowiednią  grubość,  a właściwie  opór  cieplny  (R),  który  jest  funkcją  dwóch  parametrów (grubości  izolacji i współczynnika  przewodzenia  ciepła  —  lambda). Im  niższy  współczynnik lambda lub im większa  grubość, tym większy jest opór cieplny, a więc izolacja osiąga efektywność energetyczną.

Mit #3 Izolacja termiczna pomaga zarządzać temperaturą we wnętrzach.

Przywiązanie do starych technologii oraz niewiedza sprawiają, że nowym metodom budowlanym przypisywane są często niesłusznie negatywne cechy bazujące na skojarzeniach. Dom otulony wełną nie tylko nie traci ciepła zimą, ale również nadmiernie się nie nagrzewa latem podczas upałów.

Efektywna izolacja ścian jest nieprzeceniona latem – jeśli jest zbyt cienka, podczas upalnego  dnia pokoje nadmiernie się nagrzewają, zaś nocą nadmiernie wychładzają. Duże skoki temperatury dobowej we wnętrzu są dla mieszkańców niekomfortowe. Zimą izolacja powinna odgradzać mieszkańców od mrozu, który jest na zewnątrz, a przede wszystkim dbać o to, aby ciepło długo utrzymywało się wewnątrz pomieszczenia. Izolując ściany, dachy, podłogi musimy pamiętać o unikaniu mostków cieplnych, które powodują niekontrolowane straty ciepła a nawet wykraplanie się pary wodnej, a co za tym idzie powstawanie  pleśni, dlatego równie ważnym aspektem jest prawidłowy montaż.

Janusz Łyczko, Menadżer Rozwoju Rynku w ISOVER."ISOVER od dziesięcioleci dzieli się swoja wiedza i doświadczeniem w zakresie doboru materiałów izolacyjnych oraz prawidłowego ich montażu. Ponieważ jesteśmy producentem podejmującym się odpowiedzialności szerzenia wiedzy prócz udostępnionych materiałów, fachowców w terenie czy ekspertów, z którymi każdy może skontaktować się poprzez udostępnioną infolinię Biura doradztwa technicznego otworzyliśmy również Centrum Szkoleniowe dla Wykonawców, gdzie korzystając z posiadanej wiedzy, dzieląc się dobrymi praktykami uczymy jak poprawnie izolować nie tylko w zakresie izolacji termicznej ale również w zakresie izolacji akustycznych czy wyspecjalizowanych – izolacji technicznych. Szkolenia organizowane w naszym Centrum Szkoleniowym ISOVER również doskonałe miejsce na omówienie i rozwianie wielu mitów i wątpliwości" – mówi Janusz Łyczko, Menadżer Rozwoju Rynku w ISOVER.

źródło i zdjęcia: ISOVER

 

Powiązane artykuły

» ISOVER wraz ze studentami zaprasza na OSKA 2017
» I miejsce w programie Konsumenckim Lider Jakości 2016 dla marki ISOVER
» Materiały izolacyjne – sprawdź różnice, które mają znaczenie
» Wybierasz materiały izolacyjne? Zapoznaj się z etykietą!
» Thermistar – technologia stworzona dla wełny mineralnej
» Różne technologie - jeden materiał izolacyjny - ISOVER
» Centrum Szkoleniowe ISOVER działa już dwa lata!
» Testy akustyczne w domu energooszczędnym
» Isover: Zawilgocenia, grzyb i wyższe rachunki – poznaj winowajcę!
» Ciesz się ciszą z Isover!
» Mistrzowie Izolacji ISOVER spełniają marzenia!
» Cisza to ISOVER! Kampania reklamowa Aku-Płyty
» Termomodernizacja domu na wiosnę "Isoverem"
» Podłoga pływająca – izolacja krok po kroku razem z Isover
» Dobry mikroklimat w budynkach inwentarskich – rozwiązania ISOVER
» 2016 rokiem kobiet w ISOVER
» Niska lambda od Mistrza Izolacji ISOVER
» ISOVER po raz trzeci oficjalnym partnerem Kamila Stocha
» ISOVER: Mostki termiczne - szkodniki dla ciepłych domów
» ISOVER na Gali Fundacji Ronalda McDonalda
» Precyzja dźwięku dzięki ISOVER w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
» Narty Kamila Stocha na licytacji! Aukcję wspiera również ISOVER
» Trwają zapisy na profesjonalne szkolenia ISOVER!
» Trwają zapisy na profesjonalne szkolenia ISOVER!
» "Przygotuj się do sezonu" z Kamilem Stochem. Buduj i remontuj z ISOVER oraz FAKRO i odbierz nagrody!
» ISOVER z nowym systemem izolacji dachu skośnego
» Pierwszy w Polsce dom hybrydowy z izolacją ISOVER
» Low-lambda izolacji marki ISOVER - skuteczny sposób na oszczędności
» Nowatorskie Centrum Szkoleniowe ISOVER w Gliwicach
» ISOVER z nową kampanią wizerunkową - "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
» ISOVER z nową kampanią wizerunkową "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
» Kościół pasywny w Nowym Targu wyróżniony przez ISOVER
» Zostań wakacyjnym ambasadorem ISOVER!