Wybierasz materiały izolacyjne? Zapoznaj się z etykietą!

Dodano: poniedziałek, 13 czerwca 2016 10:32

Wybór materiału izolacyjnego ma wpływ zarówno na stopień komfortu w budynku, jak i nasze bezpieczeństwo, zdrowie, kwestie finansowe, a nawet na środowisko. Aby decyzja była najbardziej optymalna, warto dokładnie poznać produkt, czytając informacje zawarte na jego etykiecie. Na co zwrócić szczególną uwagę podpowiada Anna Gil, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany dany produkt, czy można wykorzystać go w technologii przewidzianej do jego montażu, i kto jest jego producentem, czyli gwarantem jakości oraz cech na jakie się decydujemy i których oczekujemy, płacąc za niego. Następnie warto porównać parametry techniczne rozpatrywanych produktów. Wybierając np. wełnę mineralną, należy odczytać jej cechy z symboli zamieszczonych na etykietach.

Lambda ma znaczenie

Jednym z najważniejszych oznaczeń jest lambda – zapisana grecką literą z indeksem D - λD. Jest to deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Charakteryzuje ona właściwości termoizolacyjne materiału. Im jest niższa, tym materiał lepiej izoluje. Wełnę mineralną z najniższą na rynku lambdą (0,030 W/mK) posiada w ofercie marka ISOVER – jest to produkt o nazwie Isover Multimax 30. Dla jakości izolacji termicznej ważny jest także opór cieplny oznaczany na etykiecie literą R z indeksem D, określający zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym lepiej zaizolowana termicznie przegroda.

Klasa reakcji na ogień

Przy izolacji budynku niezwykle ważną kwestią jest zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa pożarowego, dlatego wybierając materiał, musimy sprawdzić na etykiecie, czy produkt jest niepalny. Informuje nas o tym parametr zwany klasą reakcji na ogień. Najwyższe klasy materiałów niepalnych to A1 i A2. Pamiętajmy też, że pierwsze litery alfabetu są bardziej korzystne niż kolejne, z kolei niższe liczby są lepsze niż wyższe.

Izolacja akustyczna

Wybór materiału izolacyjnego to jeden z kluczowych momentów decydujących o tym, czy w naszym domu będzie odpowiednio cicho – czy dźwięki z zewnątrz i wewnątrz budynku będą przenikały do pomieszczeń. Chociaż  izolacyjność akustyczna jest cechą całej przegrody (np. ściany), a nie materiału to właśnie wybór technologii i materiałów decyduje o tym, jaką izolacyjnością będzie się charakteryzować cała przegroda. W przypadku ścian działowych coraz większą popularnością ciszą się ściany w technologii suchej zabudowy. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wysoką izolacyjnością akustyczną, niejednokrotnie znacznie wyższą niż w przypadku tradycyjnych ścian murowanych. Wybierając wełnę mineralną do wypełnienia takich ścian, warto zwrócić uwagę na jej właściwości dźwiękochłonne wyrażone współczynnikiem pochłaniania dźwięku (dźwięki powietrzne), na etykiecie opisany “AW”, po którym jest podawana wartość liczbowa. Liczba 1 oznacza najwyższą zdolność do pochłaniania dźwięku (całkowite pochłanianie dźwięku), a każda niższa wartość (aż do 0) – słabsze zdolności pochłaniania.

Kod produktu

Materiały izolacyjne oznaczone są specjalnym kodem. Na przykład dla wełen mineralnych w budownictwie rozpoczyna się on od zapisu: „MW-EN13162”. Każdy kolejny symbol oznacza deklarowane przez producenta parametry produktu, pozwalające dopasować go do zastosowania.

Najkrótszy kod produktów z wełny mineralnych składa się z symboli (obowiązkowych deklaracji):

  • MW: skrót terminu wełna mineralna (Mineral Wool)
  • EN13162: to numer normy europejskiej, która obejmuje wyrób
  • Ti: tolerancja grubości

Dodatkowe parametry, które chce producent zadeklarować są opisane symbolami jak np.:

  • MUi: przenikanie pary wodnej.
  • TR: wytrzymałość produktu na działanie sił zrywających np. wiatru
  • WS: krótkotrwała nasiąkliwość wodą, wyrażana jest nie liczbą, lecz jedynie symbolem
  • WL(P): długotrwała nasiąkliwość wodą

Kody produktów są najczęściej niezrozumiałe dla użytkowników. Dlatego też zapoznając się z materiałami, warto skorzystać z Doradztwa Technicznego, jakie oferuje ISOVER pod bezpłatnym numerem telefonu 800 163 121. Z etykiety wełny mineralnej odczytamy zazwyczaj również informację dotyczącą grubości produktu oraz jego dokładne wymiary.

źródło i zdjęcia: Isover