Co łączy architekturę i robotykę?

Dodano: czwartek, 16 czerwca 2016 12:13

Studenci Koła Naukowego Imago z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej udowodnili, że architektura i robotyka mają ze sobą wiele wspólnego. Podczas XVI Festiwalu Nauki 2016 młodzi naukowcy zaprezentowali rezultaty pracy sekcji zajmującej się wykorzystaniem ramion robotycznych w prototypowaniu form architektonicznych. Termo Organika, największy producent materiałów do izolacji w Polsce, na rzecz projektu przekazała styropian do testów oraz do budowy przyszłego parametrycznego pawilonu.

Co łączy architekturę i robotykę?

W czasie tegorocznej prezentacji Wydziału Architektury na Festiwalu Nauki, Koło Imago pokazywało rezultaty pracy przy wykorzystaniu ramion robotycznych w prototypowaniu form architektonicznych. Studenci na Rynku Głównym w Krakowie, wykonywali grafiki rysowane przez robota, stworzone wcześniej w języku programowania Processing oraz wykonywali formy w styropianie, sterując ramieniem robotycznym poprzez detektor ruchu. Prezentacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony zwiedzających, którzy mogli zobaczyć  niestandardowy sposób użycia maszyn wykorzystywanych w przemyśle.

- Dzięki współpracy z firmą Astor, zapewniającą dostęp do nowoczesnych ramion robotycznych oraz krakowskiej Termo Organice, która przekazała styropian do testów i budowy przyszłego pawilonu – mówi Anna Kisiel z Koła Naukowego Imago przy Krakowskiej Politechnice - otrzymaliśmy wsparcie niezbędne do osiągnięcia głównego celu projektu, jakim jest budowa parametrycznego pawilonu.

Architektura parametryczna to przyszłość?

Projektowanie parametryczne skupia wokół siebie ludzi zainteresowanych praktycznym zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań, takich jak np. współczesna technologia informacji w architekturze. Badania i eksperymenty z zakresu architektury parametrycznej od blisko pięćdziesięciu lat wyznaczają kierunek awangardy w architekturze. Dzięki projektowaniu parametrycznemu nie tylko można wszystko wyliczyć i zaplanować, ale przede wszystkim architekci mają coraz większe możliwości projektowania i tworzenia nietypowych form geometrycznych mających zastosowanie nie tylko w architekturze, ale również
w projektowaniu wnętrz.

- Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego interaktywnego projektu, który łączy nowatorskie rozwiązania i architekturę. Zwłaszcza, że wzbudził on tak duże zainteresowanie wśród zwiedzających – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Od lat kreujemy lub angażujemy się w ciekawe wydarzenia promujące innowacyjność i z wielką przyjemnością wspieraliśmy i dalej będziemy wspierać działalność młodych, zdolnych twórców.

źródło i zdjęcia: Termo Organika