Isover: Zawilgocenia, grzyb i wyższe rachunki – poznaj winowajcę!

Dodano: czwartek, 20 października 2016 12:18

Zawilgocone ściany to problem, który pojawia się nie tylko w starych kamienicach czy domach, ale także w nowych blokach i budynkach. Nasila się zwłaszcza w sezonie grzewczym – jesienią i zimą. Sprawcą tego stanu mogą być mostki termiczne, czyli obszary w przegrodach budowlanych, przez które ucieka ciepło. Jak do tego dochodzi?

Jesień i zima – uwaga na mostki cieplne

Mostek cieplny to termicznie słaby punkt w budynku, który charakteryzuje się znacznie większym przewodnictwem cieplnym niż cała przegroda. Powstaje w miejscu łączenia dwóch materiałów o różnej przewodności cieplnej, jak również w miejscach, gdzie konstrukcja budynku lub zastosowane materiały do izolacji są wadliwe.

– "Mostki termiczne dzielimy na liniowe i punktowe. Mostki liniowe wynikają głównie z geometrii budynku lub z różnorodności cieplnej materiałów, z których zbudowana jest przegroda. Występują w narożach ścian, nadprożach okiennych czy też miejscach połączenia ściany zewnętrznej z konstrukcją dachu. Miejscowe przebicie termoizolacji to mostek punktowy. Tam, gdzie występują mostki cieplne dochodzi do wzmożonej ucieczki ciepła z budynku. Powoduje to większe straty ciepła, co następnie skutkuje wyższymi rachunkami za ogrzewanie" – mówi Ewa Bryś, Inżynier z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

To jednak nie jedyne negatywne konsekwencje. W miejscach występowania mostków termicznych oraz w ich pobliżu dochodzi do spadku temperatury na wewnętrznej powierzchni przegrody. Może to skutkować wykropleniem wilgoci.

Grzyb i pleśń – nieproszeni goście w domu

Długotrwałe zawilgocenie może doprowadzić do wystąpienia grzybów oraz pleśni. Nieestetyczne zmiany na ścianach są trudne do usunięcia, powodują nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach i mogą być przyczyną problemów ze zdrowiem takich jak: alergie czy infekcje układu pokarmowego. Dodatkowo mogą osłabiać drewnianą konstrukcję dachu. Jak tego uniknąć?

Dobry montaż – dobrych materiałów

Najważniejszy jest właściwy projekt, dobór materiałów i montaż izolacji.

– "Już na etapie projektu niezbędne jest prawidłowe rozwiązanie detali projektowych wynikających z przyjętych rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych. Aby uniknąć mostków cieplnych bądź zminimalizować ich negatywny wpływ, należy pamiętać o zachowaniu ciągłości warstwy izolacji w przegrodach zewnętrznych i na ich połączeniach. Produkt wybierzmy zgodnie z przeznaczeniem. Do izolacji dachu skośnego wybierzmy sprężystą wełnę mineralną szklaną, np. Super-Mata Plus lambda = 0,032 [W/mK]. Mamy wtedy pewność, że łatwiej się dopasuje i lepiej wypełni izolowaną przestrzeń niż inne ciężkie i sztywne materiały. Materiał instalujmy zarówno pomiędzy krokwiami, jak i pod krokwiami. Pamiętajmy także, aby zachować drożną szczelinę wentylacyjną. W przeciwnym razie może dojść do wykroplenia się pary wodnej w przegrodzie. Do fasady wentylowanej zastosujmy dedykowaną wełnę np. Super-Vent Plus (lambda 0.031 W/mK), do metody tak zwanej "lekkiej-mokrej" nada się wełna ISOVER TF Profi, a do ścian działowych ISOVER Aku-Płyta" – radzi Anna Gil, kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Kluczową kwestią jest także prawidłowy montaż izolacji przez doświadczonych fachowców. Na tym etapie również może dojść do błędów, których skutki będą nieodwracalne.

źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska