Innowacyjny model pawilonu z wykorzystaniem styropianu Termo Organiki

Dodano: czwartek, 04 października 2018 09:14
Innowacyjny model pawilonu z wykorzystaniem styropianu Termo Organiki

Projekt na światową skalę został wymyślony i wykonany przez studentów koła naukowego Imago, działającego na wydziałach architektury i mechaniki Politechniki Krakowskiej. Model nowoczesnego pawilonu bada możliwości projektowania przestrzennego w technologii przyszłości. W przedsięwzięciu wykorzystano autorskie oprogramowanie stworzone przez studentów, nowoczesnego robota oraz wytrzymały i elastyczny styropian Termo Organiki, a projekt zaprezentowano na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej.

Eksperymentalna struktura architektoniczna w formie pawilonu składa się ze 132 elementów, aby pokazać możliwości, jakie daje opracowana technologia, każdy z nich jest inny od poprzedniego.

Jest to jedna z największych tego typu budowli na świecie oraz jedyna, w której zdecydowano o unikalności każdego z elementów.

Zasada łączenia modułów jest bardzo prosta. Zakończone treflami podłużne części spotykają się po 3 w jednym miejscu, przypominając puzzle 3D. Takie rozwiązanie nadaje im większą sztywność. Jednocześnie poprzez dużą multiplikację wszystkich elementów cały pawilon jest giętki i wytrzymały.

Nowoczesny model pawilonu z użyciem styropianu Termo Organiki.

WYKORZYSTANIE STYROPIANU TERMO ORGANIKI DO BUDOWY INNOWACYJNEGO MODELU PAWILONU

W ramach tego oryginalnego projektu powstało autorskie oprogramowanie, dzięki któremu za pomocą sześcioosiowego ramienia robotycznego studenci byli w stanie wyciąć ze styropianu, zbudowanym przez siebie narzędziem hot-wire, poszczególne fragmenty całej struktury.

Zastosowanie nowoczesnych technologii informatyczno-graficznych skutkowało tym, że podczas całego procesu projektowego nie powstały żadne rysunki techniczne - wszystkie dane były przekazywane bezpośrednio pomiędzy aplikacjami, zarówno w celu przeprowadzenia symulacji wytrzymałościowych, stworzenia wizualizacji, jak i sterowania procesem wytwarzania.

- Nasza firma od lat stale współpracuje z najważniejszymi ośrodkami naukowymi w kraju. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy pomóc studentom Politechniki Krakowskiej w ich nowatorskich projektach - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

- To nie jedyna Politechnika w kraju, z którą mamy dobre relacje. Z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej prowadzimy obecnie ogólnopolską kampanię społeczną „Termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie smogu”.

Materiałem konstrukcyjnym wykorzystanym do produkcji pawilonu został wysokiej jakości styropian parkingowy Termo Organiki. Konstrukcja liczy 12 m długości i 7 m szerokości, a jej wysokość to maksymalnie 3 metry. Całość posadowiona jest na 21 nogach.

Termo Organika to największy producent wyrobów do izolacji ze styropianu w Polsce oraz jedna z największych firm w tym segmencie rynku w Unii Europejskiej. Założona w 1997 roku, od prawie 20 lat dostarcza odbiorcom najwyższej jakości płyty styropianowe do ocieplania budynków, a od 2012 roku również Kompletny System Ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS).

Więcej informacji na: www.termoorganika.pl

Źródło: TERMO ORGANIKA
Fot.: PIOTR GIBAS