Światowy Tydzień Budownictwa Ekologicznego - World Green Building Week 2011

Dodano: środa, 31 sierpnia 2011 08:28

Światowe Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (WorldGBC) organizuje w dniach 19 - 23 września 2011 r. World Green Building Week. W tym roku obowiązuje hasło ”Zielony budynek w nowej zielonej gospodarce”. W wydarzeniu przewidywany jest udział ponad 50 krajów.

W roku 2010 w Światowym Tygodniu Budownictwa Ekologicznego uczestniczyło ponad 30 krajów. Celem corocznej imprezy jest przekazywanie informacji o rozwoju proekologicznego budownictwa, pozyskiwanie nowych odbiorców i zwolenników idei oraz rozwijanie globalnej sieci informacyjnej.

Z okazji Światowego Tygodnia Budownictwa Ekologicznego 20 września 2011 r. odbędzie się konferencja prasowa Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego - Polish Green Building Council PLGBC. Konferencja zorganizowana będzie w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

Światowy Tydzień Budownictwa Ekologicznego - World Green Building Week 2011 będzie koncentrował się na informowaniu o niezwykłym znaczeniu zielonej gospodarki oraz promowaniu zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji CO2.

Zielone budynki zużywają mniej energii i wody niż obiekty standardowe. W sposób bardziej ograniczony wykorzystują też komunalną infrastrukturę co prowadzi do oszczędności w zakresie oczyszczania ścieków. Z Programu Ochrony Środowiska ONZ wynika, że żaden inny sektor nie wywiera tak dużego wpływu na skuteczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Przebywanie w domach wykonanych według zielonej technologii jest zdrowsze i przyjemniejsze. Podniesienie jakości środowiska we wnętrzach prowadzi do zwiększenia efektywności pracowników, szybszego powrotu do zdrowia pacjentów szpitali czy też lepszych wyników w nauce w szkołach.

Zielone budynki, korzystające z alternatywnych źródeł energii, np. modułów solarnych, odciążają ogólnodostępne systemy energetyczne, co zwiększa powszechność dostępu do energii. Zmniejszenie zużycia energii przez budynki może wpłynąć na zwiększenie dostępności energii dla innych dziedzin np. przemysłu.

Duże znaczenie ma również niski koszt eksploatacji energooszczędnych obiektów. Według California Energy Commission od 1970 roku do 2003 roku, efektywne energetycznie budynki przyniosły mieszkańcom Kalifornii 56 mld dolarów oszczędności i zaoszczędzą kolejne 23 mld do 2013 r.

Przy okazji Światowego Tygodnia Budownictwa Ekologicznego - World Green Building Week 2011 warto nadmienić, że w czerwcu 2012 r. gospodarzem Szczytu Ziemi będzie Rio de Janeiro. Pierwszy Szczyt Ziemi ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju miał miejsce w Rio de Janeiro 20 lat temu i dlatego teraz przedsięwzięcie nazwano "Rio+20". World Green Building Week będzie elementem serii imprez i wydarzeń GBC "Road to Rio".

Światowe Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (WorldGBC) stanowi sieć stowarzyszeń budownictwa ekologicznego z krajów całego świata. Jest tym samym największą, międzynarodową organizacją mającą wpływ na rynek budownictwa ekologicznego.

źródło i zdjęcie: plgbc.org