Budownictwo pasywne i niskoenergetyczne na wystawie i konferencji w ramach targów RENEXPO

Dodano: środa, 31 sierpnia 2011 14:17

W Centrum EXPO XXI w Warszawie zorganizowana będzie podczas Międzynarodowych Targów RENEXPO Poland wystawa i konferencja poświęcona budynkom pasywnym. Wystawę można będzie oglądać w dniach 26 - 28 października 2011 r.

Żyjemy w czasach, kiedy to nasza cywilizacja coraz bardziej uświadamia sobie konieczność upowszechniania procesów dążących do racjonalizacji wykorzystywania energii. Obecnie przekonujemy się, że pasywne i niskoenergetyczne budynki są przyszłością budownictwa mieszkalnego i komercyjnego.

Zminimalizowanie zapotrzebowania na energię znajduje doskonałe odzwierciedlenie w budownictwie pasywnym i niskoenergetycznym. Wprowadzona przez niemiecki Passivhaus Institut definicja domu pasywnego mianem tym pozwala określić budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa rocznie więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej.

To wielokrotnie niższa wartość niż w przypadku obiektów konwencjonalnych, gdzie zużycie energii wynosi około 120 kWh/m2/rok. Dlatego też, najważniejszym parametrem charakteryzującym budynki pasywne jest niskie zapotrzebowanie na, przeznaczone do celów grzewczych, ciepło.

Budynek pasywny, zgodnie ze swoją nazwą, efektywnie wykorzystuje ciepło ze źródeł pasywnych. Jak dotychczas systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, ciepło wydzielane przez urządzenia elektryczne czy też samych mieszkańców oraz energia słoneczna, były traktowane z lekceważeniem. Dla skorzystania ze źródeł pasywnych projekt obiektu powinien przewidywać przede wszystkim dobrą izolację.

Budownictwo pasywne i niskoenergetyczne na wystawie i konferencji w ramach targów RENEXPO będzie szeroko promowane. Międzynarodowa konferencja "Budownictwo pasywne i remonty z użyciem komponentów domu pasywnego" odbędzie się 28 października.

W Niemczech budynki pasywne powstają od ponad 20 lat. Zainteresowanie budownictwem pasywnym w Polsce pojawiło się z około 15-letnim opóźnieniem.

Organizatorem wystawy i konferencji w ramach targów RENEXPO jest REECO Poland Sp. z o.o.

źródło i zdjęcie: renexpo-warsaw.com