Partnerstwo w zrównoważonym budownictwie

Dodano: czwartek, 22 września 2011 14:09

W ramach projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej" odbyło się w Warszawie 7 września 2011 r. czwarte spotkanie omawiające wykorzystywanie zrównoważonych technologii w polskim budownictwie. Inicjatorem seminarium jest firma RD bud, wywodząca się z niezależnej grupy budowlano-deweloperskiej Rabot Dutilleul.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele ponad pięćdziesięciu firm reprezentujących inwestorów i developerów, architektów i projektantów oraz producentów materiałów budowlanych. Reprezentowane były też władze miasta, kancelarie prawne i firmy konsultingowe.

Głównym tematem spotkania dotyczącego partnerstwa w zrównoważonym budownictwie były regulacje prawne obejmujące branżowy rynek oraz ich wpływ na prowadzenie zrównoważonych inwestycji. Poruszano problemy w stworzeniu systemowych rozwiązań, koniecznych dla spełnienia wymagań Unii Europejskiej.

Marta Janowicz-Stradomska, partner w kancelarii CERTO, rozpoczynając seminarium wskazała na potrzebę stworzenia zrównoważonego prawa, czyli takiego, które dotyczy zrównoważonych inwestycji budowlanych oraz pokazuje jak ją realizować, gwarantując jednocześnie ochronę środowiska. Temat został rozwinięty w dyskusji panelowej.

Wiele zagadnień zostawiono państwom członkowskim do indywidualnego rozwiązania. Wywołuje to zaniepokojenie na rynku ponieważ w aktach prawnych można zaobserwować brak spójności i informacji o przepisach lokalnych. Prawo nie wskazuje rozwiązań systemowych mających wesprzeć rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce. Według dyrektora Krajowej Agencji Poszanowania Energii Dariusza Koca, wymagania zawarte w obowiązującym w Polsce prawie budowlanym są przestarzałe.

Panel dyskusyjnyJako pierwsi działania wprowadzające partnerstwo w zrównoważonym budownictwie podejmują przedsiębiorcy. Dbałość o aspekty środowiskowe zwiększa ich konkurencyjność i podnosi finansową efektywność.
"Zależy nam na tym, aby nadchodzące zmiany prawne wpłynęły na zmianę świadomości inwestorów, szczególnie dużych obiektów, typu biurowego, przemysłowego lub handlowego. To właśnie tam systemy klimatyzacyjne pochłaniają ogromne ilości energii. Firma Pilkington Polska nie tylko proponuje energooszczędne rozwiązania, ale prowadzi również działalność edukacyjną na rynku", podkreśliła Jolanta Lessig z firmy Pilkington Polska.

Jak zauważył architekt Stefan Schleifer, rynek zrównoważonego budownictwa nie potrzebuje przepisów, lecz wzrostu powszechnej świadomości, że energooszczędne budynki zapewniają niższe koszty ich utrzymywania.

Ciekawym obiektem, który warto naśladować, jest nowa siedziba Schüco Polska. Ten energooszczędny budynek charakteryzuje się zużyciem energii poniżej 70 kWh/m2/rok.

Jak mówi Jean-Luc Darras z firmy RD bud: "Najlepiej widać ten trend we Francji, w której już od kliku lat prowadzone są intensywne kampanie na rzecz zwiększenia świadomości społecznej odnośnie zalet zielonych budynków. Rezultat tych działań jest zaskakujący, gdyż praktyka wyprzedziła wymogi legislacyjne. Przykład: nasza spółka-siostra NACARAT, deweloper należący do grupy Rabot Dutilleul, zdecydowała się na realizację wyłącznie budynków niskoemisyjnych (BBC), które mają znacznie lepsze parametry, niż te które dopiero mają być przez prawo wymuszone. Świadomość jednak to jedno, a instrumenty wsparcia, w tym zachęty finansowe to drugie: nieoprocentowane ekopożyczki do 30 tys. Euro, czy zwolnienia podatkowe (aż do 16 tys. Euro na małżeństwo lub 8 tys. dla osoby prywatnej) pozostają nie bez znaczenia".

źródło i zdjęcia: RD bud Sp. z o.o.