V Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego

Dodano: wtorek, 27 września 2011 10:54

Inicjatorem konferencji ABK było Europejskie Stowarzyszenie Producentów Betonu Komórkowego (EAACA), w którego skład wchodzą branżowe stowarzyszenia z 18 krajów. Należy do niego również polskie Stowarzyszenie Producentów Betonów. Okazją do spotkania w Bydgoszczy było 60-lecie branży betonu komórkowego w Polsce.

Niemal 300 naukowców, inżynierów i ludzi ze świata biznesu z 30 krajów świata odwiedziło w dniach 14 - 17 września 2011 r. Bydgoszcz. V Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego sprawiła, że stolica województwa kujawsko-pomorskiego stała się międzynarodowym centrum betonu komórkowego.

Środowisko związane z betonem komórkowym organizuje podobne konferencje raz na 5-6 lat. Tematem głównym i hasłem konferencji było "Zapewnienie zrównoważonego rozwoju". Stanowi ono odzwierciedlenie celu spotkania. Beton komórkowy, ze względu na trendy w budownictwie, dobrze wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Właściwa jest zarówno technologia jego produkcji, jak i zastosowanie w budownictwie oraz utylizacja.

Konferencja ABKBydgoszcz odwiedziła grupa światowych autorytetów związanych z Autoklawizowanym Betonem Komórkowym (ABK). Podczas czterech dni konferencji wygłoszono wiele wykładów i zorganizowano szereg spotkań. Pięć głównych tematów podzielono na 10 sesji. Omówione zostały najnowsze osiągnięcia w zakresie surowców i procesów produkcyjnych oraz technik budowy. Poruszono zagadnienia dotyczące budownictwa zrównoważonego w odniesieniu do norm i przepisów oraz produkcji, zastosowania i trwałości konstrukcji z ABK.

V Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego zorganizowana została w Bydgoszczy z okazji 60-lecia branży betonu komórkowego w Polsce. W Redzie i Aleksandrowie Kujawskim powstały przed sześćdziesięciu laty dwa pierwsze polskie zakłady betonu komórkowego. W okresie funkcjonowania polskiej branży ABK wyprodukowano w naszym kraju około 200 mln m3 ABK. Pozwoliło to na wybudowanie domów dla około 10 mln ludzi. Polska ma 10% udziału w światowym oraz 30% w europejskim rynku betonu komórkowego.

Naukowcy i producenci, współpracując w ciągu 60 lat istnienia branży na polskim rynku, osiągnęli efekt w postaci wybudowania 30 w Polsce i 36 za granicą, wytwórni ABK. Zakłady pracują w Chinach, Egipcie, Iraku, Rosji i na Ukrainie.

Fabryka SOLBETNajwiększa europejska fabryka betonu komórkowego mieści się w Polsce, w Solcu Kujawskim. Właśnie wizytą w zakładzie firmy SOLBET otworzona została V Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego. W 2010 r. w 30 zakładach w Polsce wyprodukowano łącznie 4,4 mln m3 ABK, z czego 1,4 mln m3 w pięciu zakładach SOLBET. Firma promuje zastosowanie w budownictwie rozwiązań systemowych, jak system SOLBET Perfekt.

Niezwykle ważna dla rozwoju i modernizacji branży betonu komórkowego jest działalność spółki SOLBET ZREMB. Od 15 lat projektuje ona i wytwarza urządzenia i maszyny do produkcji ABK. SOLBET ZREMB z Solca Kujawskiego i SOLBET Kolbuszowa są w Polsce jedynymi zakładami o takiej specjalizacji.

"Osiągnięcia i nowości wypracowane przez te zakłady są wdrażane nie tylko w Grupie SOLBET, ale również z całą otwartością dla dobra betonu komórkowego, udostępniane innym producentom. Dzieje się tak, ponieważ jako lider czujemy się odpowiedzialni za rozwój betonu komórkowego w Polsce”, mówi Marek Małecki, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej SOLBET.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy SOLBET, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: SOLBET

Firma Solbet