Przyjazna środowisku fabryka styropianu

Dodano: środa, 19 października 2011 13:46

W Rypinie ruszył nowy zakład produkcyjny firmy Termo Organika. W pełni zautomatyzowana i bezodpadowa linia produkcyjna wykorzystywana będzie do produkcji nowej generacji pomarańczowego styropianu zawierającego pigmentowy filtr ochronny.

W rypińskiej fabryce pomarańczowe styropiany wytwarza się w procesie przypominającym mikroenkapsulację. Jest to powlekanie powierzchni rozdrobnionych cząstek jednej substancji przez inną substancję. Powstają w ten sposób mikrokapsułki złożone z rdzenia w powłoce. Średnice mikrokapsułek zawierają się w przedziale od jednego do kilkuset mikrometrów.

Podczas złożonego procesu produkcyjnego standardowe płyty wzbogacane są m.in. w pigmentowy filtr ochronny. Przewidywana wielkość produkcji styropianu, wykorzystywanego w systemach ociepleń, wynosi 300.000 m3 rocznie.

"Płyty wytworzone w ten sposób mają dodatkowe właściwości fizyko-chemiczne, oczywiście przy zachowaniu zalet tradycyjnego styropianu. Produkowany w naszej fabryce pomarańczowy styropian jest bardziej odporny na działanie promieni ultrafioletowych UV, klej lepiej przylega do jego powierzchni, a to podnosi trwałość i odporność izolacji budynku" - mówi Jerzy Pasternak z Termo Organiki.

Przyjazna środowisku fabryka styropianu posiada park maszynowy umożliwiający wytwarzanie ekologicznego styropianu EKO. W jego składzie znajdują się tylko przyjazne środowisku dodatki uniepalniające. Styropian EKO wyprzedza obowiązujące obecnie surowe unormowania Unii Europejskiej i nie ma konkurencyjnego odpowiednika na polskim rynku.

Termo Organika - wycinanie płyt z bloku styropianuStyropiany produkowane w Rypinie wytwarzane są jedynie z surowców najlepszych dostawców. Fabryka styropianu posiada wszystkie niezbędne zezwolenia z zakresu ochrony środowiska. Przyjazny środowisku jest bezściekowy i bezodpadowy proces produkcji styropianu.

Podobnie jak pozostałe zakłady produkcyjne, nowa fabryka Termo Organiki wyposażona jest w laboratorium badawczo-kontrolne. Laboratorium w Rypinie kontroluje wszystkie parametry decydujące o wysokiej jakości styropianu. Zakład opuszcza materiał doskonałej jakości, spełniający wysokie wymagania, określone w europejskich normach.

Wszystkie styropiany z rypińskiej fabryki oznaczone zostały znakiem jakości TOQ (Termo Organika Quality). Znak ten ułatwia klientom wybór styropianu o wysokich parametrach użytkowych oraz sprawdzonej renomie. TOQ świadczy o przejściu przez produkt wielopoziomowej kontroli, prowadzonej zarówno przez producenta, jak i przez zewnętrzne laboratoria Instytutu Techniki Budowlanej.

Wyroby przyjaznej środowisku fabryki styropianu maja Rekomendacje Techniczne i Jakości RTQ Instytutu Techniki Budowlanej. Termo Organika jest pierwszą firmą produkującą styropian, która uzyskała takie rekomendacje dla swoich produktów.

Warunkiem uzyskania rekomendacji RTQ ITB jest dobrowolne poddawanie się niezależnym, cyklicznym kontrolom jakości produktów. Wyroby są losowo pobierane z rynku. Wszystkie produkty Termo Organiki posiadają znak CE i z nadmiarem spełniają wymogi normy europejskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Termo Organika.

źródło i zdjęcia: Termo Organika