Zagadnienia termomodernizacji zabytków na konferencji CEP® Poland 2012

Dodano: środa, 07 marca 2012 08:12

Głównym tematem odbywających się 17 i 18 kwietnia 2012 r. spotkań w ramach CEP® Poland 2012 będzie budownictwo przyszłości i czysta energia. W ramach tego przedsięwzięcia na jednej z konferencji omawiane będą możliwości termomodernizacji obiektów zabytkowych.

CEP® CLEAN ENERGY & PASSIVEHOUSE w Stuttgarcie w Niemczech to jedne z najważniejszych targów dotyczących energooszczędnego budownictwa i energii ze źródeł odnawialnych organizowanych przez Grupę REECO. Konferencje i wystawa CEP® Poland 2012 to przede wszystkim możliwość nawiązania kontaktów biznesowych, transferu wiedzy oraz miejsce branżowych spotkań. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęły serwisy OknaidrzwiB2B.pl, PrzegrodyB2B.pl oraz InstalacjeB2B.pl.

W 1983 r. Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków ustanowiła Międzynarodowy Dzień Ochrony, a UNESCO wpisało ten dzień do rejestru imprez o randze globalnej. W przeddzień oficjalnych obchodów, 17 kwietnia 2012 r., w warszawskim Centrum Kongresowo-Wystawienniczym "Gromada" odbędzie się konferencja zatytułowana "Termomodernizacja budynków zabytkowych. Tradycja kontra nowoczesność - rozwiązania pozwalające zachować zabytkową wartość budynku".

Przeszłość każdego narodu kształtuje jego historia i dziedzictwo kulturowe. Dziedzictwo takie jest wszystkim co pozostało po naszych przodkach. Będzie również wszystkim co my pozostawimy przyszłym pokoleniom.

Ważnym elementem dziedzictwa kulturowego są zabytki, które zgodnie z definicja zawartą w ustawie z dnia 23 lipca 2003 r., są materialnym "śladem przeszłości". Ten ślad odgrywa ogromną rolę w procesie przekazywania kultury. Od naszych przodków otrzymujemy go niejako w prezencie. Powinniśmy zrobić wszystko co możliwe, by przekazać go w jak najlepszym stanie przyszłym pokoleniom.

U podstaw idei omawiania zagadnień termomodernizacji zabytków na konferencji CEP® Poland 2012 leży przekonanie, że w Polsce, będącej krajem o dużej liczbie obiektów zabytkowych, jest to bardzo ważna kwestia. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy termomodernizacja jest dla zabytków dobrym rozwiązaniem.

Źle wykonane prace szkodzą budynkom i mogą je wręcz oszpecić. Żyjemy jednak w czasach, w których energooszczędność należy do haseł przewodnich. Tutaj pojawia się pytanie czy w ogóle można połączyć ochronę obiektów zabytkowych z nadaniem im energooszczędnych właściwości. Występujący na konferencji CEP® Poland 2012 prelegenci będą próbowali udzielić odpowiedzi.

Do współpracy zaproszono najważniejsze podmioty zajmujące się tą tematyką w Polsce. Swój udział zadeklarował Instytut Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Zaproszenia wystosowano również do Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków oraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Głównymi grupami docelowymi konferencji poruszającej zagadnienia termomodernizacji zabytków są oprócz konserwatorów także architekci, producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych służących do modernizacji starych budynków czy przedstawiciele środowisk naukowych oraz samorządów.

Program konferencji "Termomodernizacja budynków zabytkowych. Tradycja kontra nowoczesność - rozwiązania pozwalające zachować zabytkową wartość budynku" obejmuje pozytywne i negatywne aspekty takich prac. Nie zabraknie również innowacji w omawianym temacie. Firma Korff Isolmatic przedstawi system izolacji ścian od wewnątrz, czyli sposób na efektywną termoizolację bez ingerencji w fasadę budynku.

Jak podkreślają organizatorzy, w tak interesującym na skalę ogólnopolską wydarzeniu powinni uczestniczyć wszyscy zajmujący się tematyką przystosowywania zabytkowych budynków do współczesnych wymagań w zakresie ograniczania zużycia energii i zmniejszania wpływu na środowisko naturalne.

źródło i zdjęcia: REECO Poland Sp. z o.o. - cep-warsaw.com