Ostatni etap konkursu Fasada Roku 2011

Dodano: wtorek, 27 marca 2012 13:55

Rozpoczął się finalny etap realizacji piątej edycja plebiscytu Fasada Roku. Komisja sędziowska oceniająca aż 182 zgłoszone obiekty przyznała, iż co roku profesjonalizm i elegancja prowadzonych prac ulega znaczącemu wzrostowi.

W składzie jury znaleźli się eksperci z zakresu budownictwa i architektury oraz reprezentanci branżowych mediów. Zwycięzców i wyróżnionych wybierano w sześciu kategoriach. Obrady jury, stanowiące ostatni etap konkursu Fasada Roku 2011, miały miejsce 21 marca 2012 r.

W kategorii "Nowy budynek do 1000 m²" znalazło się 19 obiektów. Do drugiej kategorii "Nowy budynek powyżej 1000 m²" zakwalifikowano 43 budynki, trzecia "Budynek po rekonstrukcji lub adaptacji (poza budynkami z wielkiej płyty)" liczyła 52 obiekty, natomiast kategoria czwarta "Budynek z wielkiej płyty po rekonstrukcji lub adaptacji" obejmowała 24 realizacje. Do kategorii "Budynek po renowacji" zaliczono 22 obiekty. "Budynki z zastosowaną innowacyjną technologią firmy Baumit" stanowiły nową grupę konkursową, do której przypisano 22 realizacje.

W konkursie Fasada Roku 2011 najwyższe oceny otrzymała grupa budynków po renowacji. Wszystkie elewacje obiektów zostały odrestaurowane z dużym kunsztem i dbałością o odtworzenie ich dawnego blasku i charakteru. Jurorzy szczególnie docenili trudność prac rekonstrukcyjnych na obiektach historycznych, oszczędną i harmonizującą kolorystykę oraz podkreślanie walorów architektonicznych budynków nowych i remontowanych.

"Piąta edycja konkursu Fasada Roku zgromadziła największą liczbę obiektów wśród dotychczasowych odsłon plebiscytu. Aż 182 realizacje przyporządkowano do 6 kategorii i podczas obrad konkursowego jury, poddano ocenie. Sędziowie zwracali uwagę na prawidłowo przeprowadzone prace, dbałość o detale architektoniczne, a także szykowne operowanie kolorem.

Wśród wszystkich zgłoszonych obiektów można zauważyć pewną tendencję kolorystyczną - inwestorzy odchodzą o klasycznych żółcieni i brązów, na rzecz bardziej zdecydowanych odcieni zieleni połączonych z beżami, odcieniami szarości czy bieli. Jest to wyraźnie zauważalne w budynkach wielorodzinnych i tych z elewacją powyżej 1000 m².

Fasada Roku 2011 - obrady jury- Muszę przyznać, że jury nie miało łatwego wyboru, szczególnie jeśli chodzi o kategorię "Budynek po renowacji". Wszystkie realizacje miały wysoki poziom i członkowie komisji musieli podjąć naprawdę trudną decyzję, co do głównej nagrody w tej grupie. Na uwagę zasługują także realizacje przyporządkowane do nowej kategorii "Budynek z zastosowaną innowacyjną technologią firmy Baumit” - mówi Aleksandra Gilewska, manager ds. marketingu firmy Baumit Sp. z o.o.

W tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku członkami jury byli: Józef Adamowski z Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, Katarzyna Baranowska z Fundacji Twórców Architektury, Zbigniew Kaliciński - dyrektor handlowy Baumit Sp. z o.o., Andrzej Kubik - Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków, Andrzej Poniewierka z Wrocławskiej Izby Architektów, Roman Rutkowski z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Irena Walczak z Wydawnictwa Murator. Komisji sędziowskiej przewodniczyła Anna Boryska - Sekretarz Generalny SARP.

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla laureatów konkursu Fasada Roku 2011 odbędzie się 26 kwietnia 2012 r. podczas uroczystej gali w Centrum Konferencyjnym Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim.

źródło i zdjęcia: fasadaroku.pl

Firma Baumit