Jedyne w Polsce spotkanie przedstawicieli systemów BREEAM, DGNB, HQE, LEED oraz Well Building Standard

Dodano: czwartek, 22 września 2016 12:05

Już niebawem odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń w branży budowlanej. Przed nami VI PLGBC Green Building Symposium. Ta edycja będzie wyjątkowa z dwóch powodów. Po raz pierwszy w Polsce spotkają się przedstawiciele najbardziej rozpoznawalnych systemów certyfikacji wielokryterialnych, aby debatować nad kwestią optymalizacji kosztów certyfikacji istniejących budynków.

Paneliści VI PLGBC Green Building Symposium

dr inż. Anna Braune, Research and Trends unit director, DGNB

Anna Braune studiowała inżynierię Środowiska na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Od początku swojej kariery zawodowej zajmowała się zrównoważonym rozwojem w budownictwie. W latach 2004-2007 pracowała na Uniwersytecie w Stuttgarcie, na wydziale Fizyki Budynku, w departamencie Inżynierii Cyklu Życia, gdzie jako asystent do spraw badań koordynowała liczne projekty związane ze zrównoważonym budownictwem. Była również głównym konsultantem odpowiedzialnym za dział budowlany w firmie konsultingowej PE International (obecnie Thinkstep AG). Anna jest jednym z założycieli German Sustainable Building Council (DGNB), gdzie przez pierwsze dwa lata istnienia stowarzyszenia piastowała stanowisko dyrektora zarządzającego, a obecnie jest dyrektorem działu badań. Jest audytorem certyfikacji DGNB.

Natasha Franck, Senior Vice President, Delos (WELL Building Standard)

Natasha Franck pracuje jako Senior Vice President w firmie Delos - spółce działającej w obszarze badań, technologii i nieruchomości, która jest twórcą systemu Well Building Standard®. Natasha brała udział w tworzeniu oraz implementacji pilotażowych wersji systemu i jest praktykiem tematyki, a także Well Accredited Professional i LEED Green Associate. Przed dołączeniem do zespołu Delos, pracowała w obszarze project managementu w Jonathan Rose Companies oraz Novo Arts. Ukończyła Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie.

Jane Henley, Special Advisor, Global Market Development, USGBC (LEED)

Jane Henley od 10 lat zaangażowana jest we współtworzenie zielonego budownictwa na skalę międzynarodową. W tym czasie była dyrektorem zarządzającym największej organizacji skupionej na rozwoju zielonego budownictwa - World Green Building Council oraz założycielką i dyrektorem New Zealand Green Building Council. Była członkiem zarządu United Nations Sustainable Building Climate Initiative (UNEP-SBCI) oraz przewodniczącą projektu badawczego, który zaowocował raportem Business Case for Green Building (2013). Jane Henley doradzała przedstawicielom rządów jak tworzyć prawodawstwo sprzyjające rozwojowi zrównoważonego budownictwa, uczestniczyła w wielu szczytach klimatycznych oraz tworzeniu programu UN 10YFP. Absolwentka MBA słynnej MIT Sloan School of Management.

David Leonard, BREEAM New Construction Manager, BRE (BREEAM)

Jako menedżer działu BREEAM New Construction, David kieruje zespołem ekspertów odpowiedzialnych za globalne działanie systemu BREEAM, dzięki czemu ma wpływ na zielone budownictwo w tysiącach nowych projektów. Reprezentuje BREEAM podczas szeregu wydarzeń branżowych oraz szkoli asesorów na całym świecie, włączając w to Kanadę, Koreę i Rosję. Brał udział w licznych projektach certyfikacji BREEAM - Heathrow Terminal 2, Franshion Green Building Exhibition Centre in China, czy modernizacji stadionu Roland Garros we Francji. David został doceniony w brytyjskim magazynie branżowym Building Magazine, jako "wschodząca gwiazda zrównoważonego rozwoju", a obecnie jest uczestnikiem programu UK Green Building Council - Future Leaders.

Patrick Nossent, Chairman, Cerway and Certivea (HQE)

Patrick Nossent jest prezesem Cerway (operator systemu certyfikacji wielokryterialnej HQE) oraz Certivea (jednostka certyfikująca). Jest członkiem założycielem France Green Building Council, członkiem Zarządu Stowarzyszenia QUALITEL oraz Stowarzyszenia HQE. Był prezesem EUROCER Building (europejskie stowarzyszenie jednostek certyfikujących w branży budowlanej) oraz AFOCERT (francuski odpowiednik EUROCERu). Patrick rozpoczął swoją karierę jako lekarz medycyny, jednakże jego powołaniem było zrównoważone budownictwo, rozpoczął więc pracę w CTSB (Centre Scientifique et Technique du Bâtiment - główny francuski instytut zajmujący się badaniami, wsparciem technicznym, oceną produktów i systemów oraz edukacją w zakresie budownictwa), piastując różne pozycje, począwszy od szefa działu HR, poprzez kierownika działu jakości i certyfikacji, aż do zastępcy dyrektora działu technicznego. W roku 2006 założył jednostkę certyfikującą CERTIVEA.

Będzie to niebywała okazja do rzetelnego zapoznania się z zaletami oraz możliwościami poszczególnych systemów certyfikacji, a także rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących ich stosowania. Sympozjum będzie gościć Rudiego Scheuermanna, który podczas swojego wykładu "Zrównoważony rozwój jest siłą napędową lepszego projektowania" pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania:
- Jak zaoszczędzić energię traconą w wyniku modernizacji?
- Jakie są najważniejsze elementy zrównoważonej inżynierii fasad?
- Jak zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła?

Michael Pawlyn, jeden z pionierów bionaśladownictwa w architekturze wygłosi wykład "Inspiracje naturą służące poprawie zdrowia i produktywności użytkowników budynków". Przedstawi także zdecydowanie zaskakujące rozwiązania!

Sympozjum poruszy również kwestię modernizacji, jakże istotną przy obecnym stanie tkanki miejskiej. Przeprowadzenie modernizacji w zielonym standardzie zapewni, że remontowany obiekt będzie bardziej efektywny energetycznie, a także podniesie zdrowie i komfort jego mieszkańców i użytkowników. A zatem… burzyć czy odkurzyć? Co tak naprawdę jest bardziej zrównoważone i opłacalne? Eksperci wraz z uczestnikami spróbują znaleźć złoty środek.

Rejestracji można dokonać na stronie: http://konferencja.plgbc.org.pl/rejestracja/

Szczegółowy program wydarzenia: http://konferencja.plgbc.org.pl/program/

źródło i zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC - Polish Green Building Council)