Termoizolacja budynków kluczem do poprawy efektywności energetycznej tematem II Międzynarodowego Forum ETICS

Dodano: czwartek, 23 sierpnia 2012 08:30

Z inicjatywy European Association for ETICS (EAE), w ramach którego działa również polskie Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), odbędzie się 25 października 2012 r. w Strasburgu II Międzynarodowe Forum ETICS. Głównym tematem konferencji europejskiej branży ociepleń będzie zwiększanie efektywności energetycznej tak w skali globalnej czy krajowej, jak i w indywidualnych gospodarstwach domowych.

W Unii Europejskiej ogrzewanie i chłodzenie pochłania niemal 70 procent energii zużywanej przez prywatne budynki. Nawet stosując tylko technologie dostępne już dzisiaj zużycie to można zredukować przynajmniej o połowę. Oznacza to, że nie wykorzystujemy ogromnego potencjału w tej dziedzinie i marnujemy zarówno zasoby energetyczne, jak i pieniądze. Efektywna konsumpcja energii przyczyni się do rozwoju firm i regionów, do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez konsumentów i wreszcie do ochrony środowiska naturalnego, podkreśla Günther H. Oettinger, Komisarz UE ds. Energii, zapraszając na tegoroczne Forum.

EAE reprezentuje ponad 85 procent europejskiego rynku systemów ociepleń. Na II Międzynarodowym Forum ETICS zaprezentowane będą m.in. kluczowe inicjatywy podejmowane na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej budynków, jak również programy stymulacji inwestycji w termomodernizację.

Dla Polski szczególne cenne są doświadczenia krajów takich jak Austria, Belgia, Niemcy czy Szwajcaria, gdzie od lat subsydiuje się koszty ocieplenia budynku, uzyskując w efekcie wymierne oszczędności w zużyciu energii oraz zmniejszenie emisji CO2. Nasz rynek także potrzebuje równie dalekosiężnych i perspektywicznych działań wspierających termoizolację obiektów budowlanych, zwraca uwagę Wojciech Szczepański, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

Szczegółowy program Forum w języku polskim jest dostępny na stronie SSO. Biuro SSO służy dalszymi informacjami oraz wsparciem dla osób zainteresowanych udziałem w konferencji.

źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)