PSPS uruchomiło program "Rzetelny Dystrybutor Styropianu"

Dodano: piątek, 23 maja 2014 12:52

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) w kwietniu 2014 r. uruchomiło Program "Rzetelny Dystrybutor Styropianu". Akcja skierowana jest do wszystkich sprzedawców styropianu dbających o swoją markę i o jakość oferowanych klientom wyrobów.

Zaproszenia do udziału w programie trafiły do kilku tysięcy hurtowni budowlanych w Polsce. Przedsięwzięcie jest jedną z inicjatyw edukacyjnych stowarzyszenia podejmowanych w ramach Programu "Gwarantowany Styropian".

Doświadczenia PSPS po kolejnym roku funkcjonowania Programu "Gwarantowany Styropian" wskazują, że podniesienie standardów jakościowych na rynku wymaga zaangażowania w nasze działania także sprzedawców styropianu, którzy, obok wykonawców, w największym stopniu kształtują decyzje termomodernizacyjne konsumentów.

Ponieważ konsument dopiero w trakcie eksploatacji budynku może ocenić, czy wybrał odpowiedni produkt do jego ocieplenia, w parze ze standardami jakościowymi wyrobów musi iść jakość obsługi i doradztwa po stronie sprzedawców. Celem Programu "Rzetelny Dystrybutor Styropianu" jest właśnie stworzenie platformy edukacji dostępnej dla konsumenta bezpośrednio w punkcie dystrybucji styropianu.

Kompetentni sprzedawcy doradzą klientom, jakie parametry styropianu, w świetle obowiązujących wymagań i branżowych zaleceń, są wskazane do prawidłowej izolacji poszczególnych elementów budynku, dzięki czemu inwestycja w ocieplenie rzeczywiście przyniesie trwałe oszczędności - podkreśla prezes PSPS Kamil Kiejna.

Zgodnie z obowiązującym od 1 lipca 2013 roku unijnym Rozporządzeniem nr 305/2011 (CPR) dystrybutorzy ponoszą konsekwencje prawne za sprzedaż materiałów budowlanych niezgodnych z deklaracją właściwości użytkowych lub z innymi wymaganiami przepisów dotyczących odpowiedniego oznakowania i jakości handlowej wyrobów.

Ponieważ jakość styropianu można w prosty sposób sprawdzić ważąc jego paczkę i porównując ją z zalecanym minimalnym ciężarem wybranej odmiany, dystrybutor nie może zwolnić się z odpowiedzialności ani bronić niewiedzą co do zgodności cech wyrobu z jego oznaczeniem. Negatywny wynik kontroli wagi styropianu czy też oczywiste błędy w jego oznakowaniu powinny być podstawą do wycofania wyrobu ze sprzedaży przez samego dystrybutora - przypomina Kamil Kiejna.

Prezes PSPS dodaje, że w renomowanych hurtowniach jakość styropianu podlega wstępnej weryfikacji metodą ważenia paczek już na etapie odbioru towaru od producenta, dzięki czemu niepełnowartościowe wyroby w ogóle nie trafiają tam do sprzedaży.

Zależy nam, aby takich hurtowni było jak najwięcej, dlatego PSPS postanowiło wspierać sumiennych i odpowiedzialnych sprzedawców, tworząc Program "Rzetelny Dystrybutor Styropianu" - tłumaczy Kamil Kiejna.

Informacje o Programie "Rzetelny Dystrybutor Styropianu" dostępne są na stronie GwarantowanyStyropian.pl w zakładce "Dla Dystrybutorów"